Wawel: uroczystości upamiętniające śp. Lecha i Marię Kaczyńskich

Kraków wspomni dziś śp. parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich. Wraz z 94 innymi ofiarami, 10 kwietnia 2010 roku zginęli oni w katastrofie smoleńskiej. Dokładnie pięć lat temu spoczęli na Wawelu.

Obchody rocznicowe o godz. 17.00 rozpocznie wjazd na Wawel uczestników V edycji Rajdu Rowerowego im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie w Katedrze sprawowana będzie Eucharystia. Tuż po Mszy św., w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostaną złożone kwiaty. Podczas wieczornego koncertu w Bazylice Mariackiej zabrzmi „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz dwie kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego: „Pieśń Rodzin Katyńskich” i „Matko Najświętsza”.

Prof. Włodzimierz Bernacki ze Społecznego Ruchu im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego liczy, że na uroczystości przybędzie wielu Polaków.

– W tych uroczystościach krakowskich nie będzie wystąpień, przemówień. Chcemy skupić się na tym, co najważniejsze: na modlitwie, na wsłuchaniu się w „Requiem” Mozarta i wspomnienie wszystkich tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku odeszli od nas – wyjaśnia prof. Włodzimierz Bernacki.

W uroczystościach weźmie udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, córka śp. pary prezydenckiej Marta Kaczyńska i kandydat tej partii na prezydenta RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj