fot. twitter.com

Apel mieszkańców Bydgoszczy do prezydenta miasta o cofnięcie zakazu ruchu samochodowego wokół katedry

Mieszkańcy diecezji bydgoskiej wystosowali apel do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, w którym domagają się cofnięcia zakazu ruchu samochodowego wokół katedry w tym mieście. Zakaz ten poważnie utrudnia organizowanie liturgii diecezjalnej i spotkań, w których uczestniczą księża z całej diecezji, siostry zakonne, katecheci, młodzież, ministranci, grupy duszpasterskie, zrzeszenia i stowarzyszenia – napisali w petycji.

Bydgoszczanie napisali petycję w związku z wydaną przez prezydenta  Bydgoszczy Rafała Bruskiego decyzją, na mocy której 8 września br. zamknięty został ruch samochodowy na całym obszarze katedry pod wezwaniem św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Zakaz ruchu oznacza poważne utrudnienia dla służb porządkowych i ratunkowych. Uniemożliwia to także działanie kurii – przywóz poczty, materiałów duszpasterskich i zaopatrzenia. To także forma blokowania organizacji dużych uroczystości, jak na przykład odpusty czy święcenia kapłańskie.

Zakaz ten poważnie utrudnia organizowanie liturgii diecezjalnej i spotkań, w których uczestniczą księża z całej diecezji, siostry zakonne, katecheci, młodzież, ministranci, grupy duszpasterskie, zrzeszenia i stowarzyszenia” – napisali mieszkańcy diecezji.

Poniżej przedstawiamy treść petycji

***

Jako mieszkańcy Diecezji Bydgoskiej zwracamy się do Pana Prezydenta i do Rady Miasta Bydgoszczy z prośbą o cofnięcie decyzji o zamknięciu ruchu samochodowego w całym obszarze bydgoskiej katedry.

Przez kilkadziesiąt lat mieszkańcy Bydgoszczy i jej okolic zabiegali o podniesienie tego miasta do roli stolicy diecezji. Ku radości Bydgoszczan, 24 lutego 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił bullę o utworzeniu Diecezji Bydgoskiej, która weszła w życie 25 marca 2004 roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Decyzja o zamknięciu ruchu samochodowego w całym obszarze bydgoskiej katedry oznacza bardzo poważne skutki. W katedrze będącej nie tylko kościołem biskupa diecezjalnego, ale także parafią, odprawiane są każdego dnia Msze święte, odbywają się tutaj chrzty, małżeństwa, pogrzeby, okolicznościowe uroczystości religijno-patriotyczne. Zakaz ten poważnie utrudnia organizowanie liturgii diecezjalnej i spotkań, w których uczestniczą księża z całej diecezji, siostry zakonne, katecheci, młodzież, ministranci, różnego rodzaju grupy duszpasterskie, zrzeszenia i stowarzyszenia. Bydgoska katedra to także sanktuarium maryjne, do którego pielgrzymują wierni z całej Polski, przybywają tutaj także ludzie chorzy dowożeni taksówkami, bądź prywatnymi samochodami. Ponadto, w katedrze trwa dyżur spowiedniczy obsługiwany przez księży z całej Bydgoszczy. Wprowadzony zakaz uniemożliwia również dojazd do kurii jej pracowników i interesantów, ekip konserwatorskich, awaryjnych, naprawczych, straży pożarnej czy też karetek pogotowia. Utrudnione jest też działanie kurii będącej urzędem diecezjalnym, chociażby przez niemożliwość odbierania i przekazywania poczty oraz materiałów duszpasterskich dla parafii.

Mając na względzie dobro nas wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Bydgoszczy i Diecezji Bydgoskiej, raz jeszcze prosimy o cofnięcie wspomnianej decyzji.

Petycję można podpisać elektronicznie na stronie citizengo.org [LINK]

 

radiomaryja.pl

drukuj