fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent RP: Uczestnictwo w misji ONZ w Libanie kolejnym dowodem wiarygodności Polski

Idea solidarności międzynarodowej, której wyrazem są operacje realizowane przez ONZ, była i jest zawsze bliska Polsce – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do żołnierzy wyruszających na misję w Libanie. Według Prezydenta RP, udział Polaków w tej misji jest kolejnym dowodem wiarygodności naszego kraju. W pożegnaniu żołnierzy uczestniczył w Szczecinie szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent przekazał dziś żołnierzom 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, udającym się na pierwszą zmianę misji UNIFIL w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie) polską flagę państwową.

„Jestem przekonany, że każdy z was doskonale rozumie znaczenie i symbolikę naszych barw narodowych. Przywiązanie do nich jest wpisane nie tylko w etos żołnierza, ale także w patriotyzm każdego Polaka. Możliwość reprezentowania biało-czerwonych barw poza granicami państwa, w ramach działań na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w niestabilnych regionach świata, będzie z pewnością dla państwa źródłem dumy i satysfakcji” – napisał prezydent w liście do żołnierzy, odczytanym przez szefa BBN Pawła Solocha.

„Po dziesięciu latach polscy żołnierze wracają do Libanu, a tym samym do operacji prowadzonych pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Będą państwo kontynuować kilkudziesięcioletnie tradycje służby polskich żołnierzy w błękitnych hełmach, dołączając swój wkład do wysiłków wspólnoty międzynarodowej na rzecz utrzymania pokoju i tworzenia warunków do bezpiecznego życia mieszkańców” – napisał Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego podkreślił, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest obecnie „pełna napięć i zaostrzających się okresowo konfliktów”.

W pożegnaniu polskich żołnierzy wziął udział w Szczecinie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON powiedział, że dla Polski szczególnie ważne są misje pokojowe. Wskazał również, że misja Wojska Polskiego w Libanie będzie okazją do podniesienia swoich umiejętności.

– Żołnierze z 12. Brygady są świetnym wojskiem. Wiem, że wspaniale radzicie sobie w codziennej służbie. Zresztą miałem sposobność spotkania się z wami wtedy, kiedy skończyliście szkolenie, które było przygotowaniem do właśnie rozpoczynającej się misji. Uzyskaliście odpowiedni certyfikat, a więc potwierdzenie swoich umiejętności. To niezwykle istotne, by Wojsko Polskie podnosiło swoje umiejętności na co dzień. To, jaką mamy pozycję międzynarodową, jest rezultatem waszej służby. Pozycja międzynarodowa Polski dzięki waszej służbie, dzięki powrotowi do misji pokojowych ONZ, wzrasta – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl