fot. mzk.bydgoszcz.pl

Koniec strajku w MZK w Bydgoszczy. Od piątku autobusy i tramwaje wracają na trasy

Załoga Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, która przez dwa tygodnie prowadziła nielegalny strajk, zdecydowała o zakończeniu protestu i przystąpieniu od piątku do pracy. Autobusy i tramwaje spółki wrócą na swoje trasy.

Strajkujący domagali się m.in. podwyżki o tysiąc złotych. Przed dwoma dniami zarząd Miejskich Zakładów Komunikacyjnych wyszedł z propozycją podwyżki o 350 złotych, ale pracownicy nie zgodzili się. W czwartek odbyło się spotkanie Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy oraz przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Zarządu i Rady Nadzorczej Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i jego Zarząd Regionu, Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych.

Uczestnicy spotkania, z wyjątkiem Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej, podpisali porozumienie przewidujące m.in. wzrost wynagrodzeń w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych o 350 złotych od 1 lipca. Po kilku godzinach ogłoszono, że strajk zostaje zakończony i od piątku pracownicy Miejskich Zakładach Komunikacyjnych wracają do pracy.

„Dzisiejsze rozmowy do niczego nie doprowadziły. Obawialiśmy się, że niechęć do dalszych rozmów może spowodować, że przez następne kilka, kilkanaście dni musielibyśmy protestować. Widząc, co się dzieje na ulicach miasta, jak wygląda komunikacja zastępcza, jakie jest podejście do warunków bezpieczeństwa, to serce się nam kraje. My przecież tych pasażerów woziliśmy, za nich odpowiadaliśmy, cieszyliśmy się, że ich wozimy. Tylko i wyłącznie z tego względu większość załogi zdecydowała, że w piątek wyjadą na trasy” – powiedział Andrzej Arndt, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w spółce.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poinformował, że od pierwszych kursów w piątek, przywrócone zostaną wszystkie stałe linie autobusowe i tramwajowe, a linie zastępcze będą funkcjonowały do końca czwartku.

Strajk w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych, bez zachowania wymaganych procedur, trwa od 24 czerwca. Komunalna spółka wcześniej obsługiwała wszystkie linie tramwajowe – 10 i większość linii autobusowych – 31 z 42, a pozostałe prywatny przewoźnik. W związku z protestem uruchomiono 16 zastępczych linii autobusowych, obsługiwane przez prywatne firmy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl