fot. Muzeum II Wojny Światowej

Gdańsk: w Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę o wizycie gen. Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w czwartek odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”. Otwarcia dokonali Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Juan Sandoval Mendiolea, ambasador Meksyku w Polsce oraz Monika Sołoduszkiewicz, zastępca kierownika Działu Zbiorów.

Grzegorz Berendt zwrócił uwagę, że dzięki propozycji ambasady Meksyku mamy unikalną możliwość zetknąć się z tymi aspektami relacji polsko-meksykańskich, które są w wpisane w kontekst II wojny światowej. Dyrektor muzeum podkreślił również, że Meksyk był państwem, które nie uznało rozbioru Polski dokonanego przez III Rzeszę i Związek Sowiecki w 1939 r. Meksyk był też państwem, które uznało Rząd Polski na uchodźstwie.

Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej, poinformowała, że wystawa powstała z inicjatywy Ambasady Meksyku w Polsce we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku. Na ekspozycję składa się 40 fotografii pochodzących z Narodowego Archiwum Meksyku i polskiej instytucji – Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r. przyczyniła się do przyjęcia przez ten kraj polskich uchodźców i utworzenia obozu Santa Rosa. Miejsce to w latach 1943-1947 było bezpieczną przystanią dla 1453 polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci.

Wystawę można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 4 sierpnia.

PAP

drukuj