Ukraiński IPN naciskał na Polaków z Wołynia ws. Cichociemnych

Środowiska polskie na Ukrainie zarzucają kijowskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej wywieranie nacisków ws. Cichociemnych. Twierdzą, że zmuszone były w ich wyniku do rezygnacji z upamiętnienia 75. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski.

Chodzi o Wacława Kopisto i Leonarda Zub-Zdanowicza, którzy pochodzili z Wołynia. Prezes ukraińskiego IPN uważa, że dwaj żołnierze mogli być zaangażowani w polskie akcje odwetowe wobec ludności ukraińskiej.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, wskazuje, że to jeden z przejawów polsko-ukraińskiej konfrontacji o OUN-UPA.

– Pamiętajmy, że IPN ukraiński to nie jest IPN polski. W ich kategoriach prowadzenia polityki historycznej nie prawda jest na pierwszym miejscu, ale pewna gra polityczna. A ta gra w aspekcie polityki historycznej jest nakierowana – szczególnie w zachodniej części kraju – na upamiętnianie OUN-UPA i relatywizowanie tych zbrodni, co oczywiście musi się łączyć z obciążaniem oddziałów polskich odpowiedzialnością m.in. za te tak zwane akcje odwetowe. W związku z tym to jest realny spór, a ma też takie przejawy, jak opisywany przykład – komentuje historyk.

Polacy ze Starokonstantynowa rozpoczęli starania o uhonorowanie Cichociemnych dwa miesiące temu. Po debatach publicznych w tej sprawie burmistrz miasta Mykoła Melnyczuk wydał pozwolenie na uroczystości, a Polacy zamówili tablicę z nazwiskami oficerów. Zamierzali odsłonić ją we wtorek.

Tablica zostanie dziś poświęcona w kościele, gdzie pozostanie do czasu uregulowania konfliktu. Polacy z obwodu chmielnickiego mają nadzieję, że nastąpi to do września, kiedy przypada rocznica zrzucenia do Polski ich dwóch urodzonych na Wołyniu rodaków.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl