[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Gdyby prezydent nie podpisał ustawy o IPN, byłyby to totalny blamaż państwa polskiego

Zdecydowanie byłem za tym, aby prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. […] Gdyby tego nie zrobił, byłby to totalny blamaż państwa polskiego. Oznaczałoby to wywieszenie chyba największego białego płótna po 1989 roku zwrócił uwagę w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

Prezydent RP zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, a jednocześnie w trybie następczym skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza ona w życie art. 55a, który przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Mam wrażenie, że przyjęcie tej ustawy pokazuje nam dwa bardzo ważne aspekty polityczne. Po pierwsze: niezwykle istotnym elementem polityki każdego państwa jest polityka historyczna. My po raz pierwszy w tak zdecydowany sposób pokazaliśmy, że troszczymy się o naszą politykę historyczną. […] Po drugie: jest to ustawa, która wprowadza elementy prawnokarne, czyli związane z konkretną sankcją karną za naruszenie jakiegoś dobra prawnie chronionego. W tym przypadku chodzi o zbiorowość zarówno narodu, jak i państwa polskiego – zauważył pos. Tomasz Rzymkowski.

Gość TV Trwam dodał przy tym, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN jest jak najbardziej słuszna. Zwłaszcza – jak wspomniał – biorąc pod uwagę czynnik i wydźwięk historyczny w relacjach polsko-niemieckich w kontekście II wojny światowej.

Zdecydowanie byłem za tym, aby prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. […] Gdyby tego nie zrobił, byłby to totalny blamaż państwa polskiego. Oznaczałoby to wywieszenie chyba największego białego płótna po 1989 roku. To znaczy w sytuacji, kiedy polski parlament w końcu zabrał zdecydowany głos ws. godności naszego narodu i jasno przeciwstawił się fałszowi historycznemu, a prezydent zawetowałby tę ustawę, Polska uległaby naciskowi z zagranicy, który w mojej ocenie jest absolutnie niezrozumiały – podkreślił rozmówca.

Przepisy i kary, jakie przewiduje nowelizacja ustawy o IPN, wywołały kontrowersje m.in. w USA i na Ukrainie. Decyzję prezydenta RP w największym stopniu poruszyło jednak izraelskie MSZ, które liczy na „uzgodnienie [ze stroną polską – przyp. red.] zmian i poprawek do czasu zakończenia obrad Trybunału Konstytucyjnego” w tej sprawie.

Izrael jest specyficznym państwem pod tym względem, ponieważ polityka historyczna tego narodu sprowadza się do swoistego monopolu w kontekście II wojny światowej. Na tym zostało bowiem zbudowane i kultywuje to w myśli kształtowania swojej państwowości. Tam dzieci od małego mają wpajane, że inne narody ich nienawidzą, a Holokaust ich zdaniem jest tego najlepszym przykładem. Stąd też elementem kształcenia pozostaje odwiedzanie niemieckich obozów koncentracyjnych, głównie ulokowanych w Polsce akcentował poseł Kukiz’15.

Całość rozmowy z posłem Tomaszem Rzymkowskim w programie „Polski punkt widzenia” można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj