[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Komisja ds. Amber Gold nie ma wątpliwości, że grupa przestępcza o charakterze mafijnym stała za małżeństwem P.

Przesłuchanie usystematyzowało i uszczegółowiło w oczach opinii publicznej skalę finansową przedsięwzięcia małżonków P. Dla członków komisji nie ulega wątpliwości, że zorganizowana grupa przestępcza, która miała charakter mafijny, stała za małżeństwem – mówił w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja zastępca przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Komisja śledcza ds. Amber Gold kontynuowała w poniedziałek przesłuchania [czytaj więcej].

W ocenie rozmówcy Radia Maryja poniedziałkowe przesłuchanie „usystematyzowało, ale również uszczegółowiło w oczach opinii publicznej skalę finansową przedsięwzięcia małżonków P.”.

– Dla członków komisji nie ulega wątpliwości, że zorganizowana grupa przestępcza, która miała charakter mafijny, stała za tym małżeństwem. Te środki finansowe, które zostały w toku pracy syndyka uzyskane, tzn. sprzedaż tych nieruchomości, które były własnością spółki Amber Gold – sp. z o.o., jak również bardzo ważny wątek dotyczący relacji między masą majątkową spółki a organami skarbowymi – powiedział poseł.

– Syndyk poinformował komisję, iż w sprawie spółki Amber Gold zostało wydanych 76 decyzji naczelników urzędów skarbowych w Gdańsku, z czego 56 dotyczyło konkretnych kwot podatku, który należało uiścić. W stosunku do wszystkich tych decyzji związanych z naliczeniem podatku, syndyk złożył zażalenie i to w trybie administracyjnym część, a następnie w trybie sądowym. Organy państwa przyznały rację syndykowi, wskutek czego urzędy skarbowe były zobowiązane zwrócić syndykowi kwotę 700 tys. zł – dodał.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że pod względem prawnym „działalność, którą prowadził Marcin P., nie kwalifikowała się jako działalność gospodarcza”.

– Z punktu widzenia porządku prawnego dotyczącego prowadzenia uczciwej działalności gospodarczej, to ta działalność, którą prowadził Marcin P. nie kwalifikowała się jako działalność gospodarcza. On de facto nie prowadził żadnej działalności poza pobieraniem środków na lokaty, przy czym tych lokat absolutnie nie było, bo on tych środków nie inwestował, tylko poddawał je ewentualnemu ryzyku i rozdysponowywał środkami klientów Amber Gold, bez ich zgody i bez ich wiedzy – podkreślił prawnik.

Tomasz Rzymkowski wskazał, iż postępowanie instytucji skarbowych wobec Amber Gold było nieprofesjonalne.

– Nie ulega wątpliwości, że zachowanie instytucji skarbowych wobec Amber Gold było zachowaniem nieprofesjonalnym o znamionach celowego działania, mającego na celu ochronę przedmiotu przez jakąkolwiek ingerencję ze strony organów skarbowych, a co za tym idzie – niepłacenie podatków, omijanie płacenia tych podatków, niepodleganie kontroli. Zachowania ze strony instytucji skarbowych, które nie wzywają instytucji kontroli skarbowej, policji skarbowej do dokonania konkretnych czynności wejścia do siedziby spółki, zabezpieczenia dokumentacji, przeprowadzenia kontroli, to jest sytuacja absolutnie niewytłumaczalna i jednoznacznie oskarżająca te instytucje skarbowe o konkretne działania na szkodę interesu budżetu państwa – zaznaczył.

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniał, iż według zeznań niektórych świadków spółka Amber Gold nie była odosobnionym podmiotem.

– Instytucje państwa polskiego w Trójmieście nie działały. Na przykładzie Amber Gold doskonale to widać, zwłaszcza instytucje skarbowe. Taka skala nieprawidłowości i bierność braku zachowania adekwatnego do zaistniałej sytuacji pokazuje nam niespotykaną wręcz na tle innych organów państwa zachowań patologicznych – podsumował poseł.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl