fot.mkidn.gov.pl

[TYLKO U NAS] P. Lewandowski: Celem ustawy dekoncentracyjnej zwiększenie ośrodków kształtowania opinii

Monopol zagranicznych grup medialnych nie służy prawidłowemu kształtowaniu się opinii publicznej – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, który nadzoruje prace nad nową ustawą o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach.

Jak wskazał wiceminister Lewandowski, celem ustawy jest spowodowanie, by było jak najwięcej ośrodków opinii.

Paweł Lewandowski odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który poinformował dziś, że projekt w tej sprawie ma zostać zgłoszony wczesną jesienią. [czytaj więcej]

Problem, który regulować mają nowe przepisy, dotyczy głównie rynku prasy. Obecnie ok. 80 proc. lokalnych gazet jest w rękach trzech niemieckich koncernów medialnych, a podawany przez nie przekaz często jest podobny.

Chcemy, by ludzie nie mieli wątpliwości, że opinie są z różnych źródeł, a nie z tego samegowskazał Paweł Lewandowski.

Często wiele osób nie wie, że czytając gazetę, oglądając telewizję czy widząc jakąś informację na stronie internetowej, cały czas ta informacja jest wytworzona przez tego samego dostawcę, ale w różnych miejscach zostaje umieszczona. Chodzi o to, by ludzie mieli wybór między jedną a drugą opinią, żeby nie żyli w świecie, w którym funkcjonują dwie czy trzy opinie, albo najczęściej nawet jedna opinia na jakiś temat. Wiele osób przez to myśli, że wszyscy tak uważają i same zaczynają myśleć w podobny sposób, bo nie mają całego wachlarza możliwości do wyboru – podkreślił wiceminister kultury.

Wprowadzenie ustawy – jak dodał wiceminister Paweł Lewandowski – będzie stanowiło także realizację zaleceń Unii Europejskiej, która od wielu lat dąży do tego, aby na rynkach medialnych panował jak największy pluralizm.

Obecnie nie jest jeszcze pewne, czy przepisy obejmą także koncentrację kapitału,  która obejmuje różne segmenty rynku, czyli firmy posiadające np. radio, portal internetowy i telewizję. O pracach nad ustawą o dekoncentracji mediów poinformował w ubiegłym tygodniu na antenie TV Trwam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

 

RIRM

drukuj