PiS pracuje nad rozwiązaniami dot. koncentracji własności na rynku mediów

Trwają prace nad propozycjami rozwiązań ustawowych, które mają przeciwdziałać koncentracji własności na rynku mediów – informują politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Od kilku dni temat listu szefa koncernu Ringier Axel Springer do dziennikarzy, którzy pracują w mediach należących do niemiecko-szwajcarskiej spółki, jest tematem wiodącym. Kierownictwo koncernu oczekuje od dziennikarzy, publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej.

Takim praktykom sprzeciwiają się polskie władze i w tym zakresie podejmują konkretne działania.

Poseł PiS Jacek Sasin wskazuje tu na oddziaływanie za pomocą dyplomacji. Mówi także o potrzebie zmian w prawie idących w kierunku dekoncentracji.

– Ograniczenie możliwości koncentracji dużej ilości tytułów w jednych rękach, niezależnie od narodowości tego kapitału – to po pierwsze. Ale po drugie, również bardzo wyraźne ograniczenie możliwości inwestycji zagranicznych w tym obszarze do pewnego poziomu, który ustawodawca uzna za dopuszczalny. To są rozwiązania, które funkcjonują w wielu krajach, krajach europejskich w Niemczech czy chociażby we Francji, gdzie to prawo jest wyjątkowo rygorystyczne i bardzo ogranicza możliwość funkcjonowania kapitału zagranicznego na rynku medialnym. Będziemy chcieli z tych wzorców na pewno czerpać. Nie możemy być taką medialną kolonią obcego kapitału – zaznaczył poseł PiS.

Polskie MSZ domaga się wyjaśnień w sprawie wytycznych niemiecko-szwajcarskiego wydawcy dla polskich dziennikarzy. W opinii kierownictwa resortu może to stanowić próbę ingerencji w niezależność naszych mediów. [czytaj więcej] 

Ringier Axel Springer jest właścicielem takich mediów jak dziennik „Fakt”, tygodnik „Newsweek” czy portal Onet.pl.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl