[TYLKO U NAS] M. Małecki: Spółki Skarbu Państwa zanotowały od początku roku na giełdzie wzrost wartości o ponad 77 mld zł

Zdecydowanie nieprawdą jest, jakoby działania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miały doprowadzić do pełnej kontroli spółek Skarbu Państwa przez premier Beatę Szydło – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Maciej Małecki. Sekretarz stanu w kancelarii premier Beaty Szydło wskazał również, że w tym roku spółki Skarbu Państwa zanotowały na giełdzie wzrost wartości o ponad 77 mld zł, co wskazuje, iż są bardzo dobrze zarządzane.

Informacje mówiące o tym, że działania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miałyby doprowadzić do pełnej kontroli spółek Skarbu Państwa przez premier Beatę Szydło powtarzane są nie tylko przez osoby, które nie mają wiedzy na ten temat, ale przede wszystkim przez osoby, które nie kierują się logiką – przekonywał Maciej Małecki.

Aktualnie trwają konsultacje rządowe na temat modyfikacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem. Jest to ustawa, która od początku tego roku wprowadziła nowy model nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Z uśmiechem odbieramy komunikaty pojawiające się w różnych mediach, jakoby ministrowie będą musieli oddać spółki Skarbu Państwa do Pani premier i to ona będzie zarządzała wszystkimi spółkami. To jest oczywista nieprawda – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obecnie funkcjonująca ustawa, która weszła w życie 2017 r., sytuuje prezesa Rady Ministrów jako silne centrum decyzyjne, które z ustawy wykonuje prawa akcji i udziałów we wszystkich spółkach Skarbu Państwa; tam gdzie Skarb Państwa ma jakąkolwiek własność, tam wykonującym jest prezes Rady Ministrów – tłumaczył gość „Aktualności dnia” i dodał, że obecnie jest inaczej.

Dzięki modelowi, który wprowadziliśmy, Pani premier przekazała uprawnienia do wykonywania praw z akcji i udziałów do poszczególnych ministrów, zgodnie z branżowym profilem praw spółek. Stąd spółki energetyczne pracują u ministra energii, bo minister energii otrzymał uprawnienia od Pani premier do wykonywania praw z akcji, spółki rozwojowe pracują u ministra rozwoju, spółki związane z finansami u ministra finansów itd. (…) Te zmiany porządkują i wzmacniają nadzór nad spółkami Skarbu Państwa – powiedział Maciej Małecki.

Sekretarz stanu odniósł się również do medialnych informacji dotyczących nieporozumień w relacji na linii premier Beata Szydło – minister Mateusz Morawiecki, jeśli chodzi o kompetencje i zakres zarządzania spółkami Skarbu Państwa.

Podział obowiązków określony jest bardzo precyzyjnie. Takie opowieści medialne były, są i zawsze będą. Podchodzimy do tego z pokorą. Często w pewnych mediach czytamy np. o odwołaniu ministrów, odwołaniu rządu itd. (…) Rząd pod kierownictwem premier Beaty Szydło, jako biało-czerwona drużyna wybrana przez obywateli, realizuje swoje zadania i funkcjonuje jako drużyna, gdzie każdy ma swoje zadania i obowiązki – powiedział gość Radia Maryja.

Maciej Małecki wskazał również, jaka jest aktualna kondycja spółek Skarbu Państwa.

W porównaniu z wartością giełdową zanotowaną w grudniu 2016 r., a ostatnim notowaniem z października 2017 r. zanotowaliśmy wzrost o ponad 77 mld zł., w tym wartość akcji należących do Skarbu Państwa wzrosła o ponad 30 mld zł. (…) Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, aby odrobić to, co stracili nasi poprzednicy. Aczkolwiek nie pamiętam, czy kiedykolwiek miał miejsce w naszym kraju tak duży wzrost wartości spółek Skarbu Państwa. To również zadaje kłam totalnej opozycji, która próbowała wmawiać Polakom, że spółki tracą na wartości i są źle zarządzane – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem Macieja Małeckiego można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl