Senat przyjął uchwałę w 55. rocznicę śmierci ks. abp. Eugeniusza Baziaka

Senatu RP przyjął w środę uchwałę upamiętniającą 55. rocznicę śmierci ks. abp. Eugeniusza Baziaka. Oddano w niej hołd heroicznemu metropolicie lwowskiemu, który dzielił „wojenny i powojenny los Polaków zmuszonych do opuszczenia swego domu na Kresach”.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie – głosowało 65 obecnych na sali senatorów. Po przyjęciu uchwały, wicemarszałek Senatu Adam Bielan przekazał tekst uchwały krewnej zmarłego kapłana – Jolancie Baziak-Jankowskiej.

W treści uchwały zapisano m.in., że „Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pamięci Arcybiskupowi Eugeniuszowi Baziakowi – duszpasterzowi, metropolicie lwowskiemu, który w sposób heroiczny pełnił misję duszpasterza w diecezji lwowskiej, dzieląc wojenny i powojenny los Polaków zmuszonych do opuszczenia swego domu na Kresach. Arcybiskup Baziak mimo prześladowań i całonocnych przesłuchań przez okupantów sowieckich, które miały go zmusić do natychmiastowego opuszczenia Lwowa i Kresów, pozostał nieugięty, do końca pełniąc posługę dla pozostałych na miejscu Rodaków”.

„W 1962 r. papież ustanowił go arcybiskupem metropolitą krakowskim i administratorem apostolskim archidiecezji lwowskiej. Arcybiskup Baziak zmarł 15 czerwca 1962 r. tuż przed ogłoszeniem tej nominacji podczas konferencji Episkopatu w Warszawie” – czytamy w uchwale.

„To abp Eugeniusz Baziak wskazał na ks. prof. Karola Wojtyłę, przyszłego Wielkiego Papieża Jana Pawła II, na urząd biskupa pomocniczego i uczynił go swym następcą w Krakowie” – przypomnieli senatorowie w uchwale.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl