fot. flickr.com

W Senacie będzie przedstawiciel Polonii

Polonia będzie miała swojego przedstawiciela w Senacie – deklaruje marszałek Stanisław Karczewski. Zmiany mogą wejść w życie już w najbliższych miesiącach.

Wsparcie Senatu dla Polonii to – jak mówił marszałek Stanisław Karczewski – argument za utrzymaniem izby. Wcześniej wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak wskazywał, że planowane jest stworzenie oddzielnego okręgu wyborczego w najbliższych wyborach do Senatu, właśnie dla Polonii. Realizacja tych deklaracji jest coraz bliżej.

– Taki mamy plan. Jest już zgoda polityczna. Ustaliliśmy w gronie kierownictwa partii, że to zrobimy i mam nadzieję, że uda nam się to w najbliższych miesiącach wprowadzić do Kodeksu wyborczego – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Aby zmiany weszły w życie być może nie będzie potrzeby zmiany konstytucji.

– Ale nawet, jeśli byłaby potrzebna zmiana w konstytucji, to myślę, że inne siły polityczne – poza Prawem i Sprawiedliwością – również przychyliłyby się do tego – dodał Marszałek Senatu.

Konstytucja jasno wskazuje na liczbę 100 senatorów. Wprowadzenie nowego pomysłu oznaczałoby poszerzenie liczy do 101. Poszukiwane jest jednak także inne rozwiązanie, które nie będzie wymagało zmiany ustawy zasadniczej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj