[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o „konstytucji dla nauki”: Ma wypromować naukę, ale są też wątpliwości

W moim odczuciu celem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym jest przede wszystkim wypromowanie pewnych uczelni w Polsce, aby liczyły się na rynku międzynarodowym – powiedział we wtorkowych „Aktualnościach Dnia” w Radiu Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, członek Rady Narodowego Kongresu Nauki.

Podczas odbywającego się dziś w Krakowie Narodowego Kongresu Nauki, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. „konstytucji dla nauki”.

Jak wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz, główne zmiany proponowane przez projekt ustawy, a dotyczące organizacji uczelni, miałyby polegać m.in. na podniesieniu poziomu autonomii takiej instytucji, czy „na pewnych zmianach dotyczących awansu naukowego”.

– Na przykład habilitacja, która do tej pory była żelaznym wymogiem awansu naukowego, staje się habilitacją obligatoryjną, a nie obowiązkową. To znaczy będzie można ubiegać się o habilitację, ale nie jest ona warunkiem koniecznym do tego, żeby uzyskiwać awans naukowy. Zamiast habilitacji jest np. możliwość tego stopnia na podstawie zaangażowania w badania naukowe, prowadzenia grantów naukowych, oczywiście bardzo wąsko określonych – tłumaczył ks. profesor.

Jak wskazał, propozycja ministerstwa uściśla też podział uczelni wyższych na dwie kategorie: uczelnie akademickie i zawodowe. Nie wprowadzono natomiast zapowiadanego wstępnie projektu flagowych uczelni badawczych.

– Ten projekt na razie został wstrzymany, przy czym zostały uruchomione pewne inicjatywy, które mają służyć wyselekcjonowaniu w przyszłości uczelni, które miałyby szansę konkurować, zdaniem pana ministra (Jarosława Gowina – red.) z najbardziej prestiżowymi uczelniami europejskimi – powiedział członek Rady Kongresu Nauki Polskiej.

Ks. Profesor dodał, że proponowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy mówi także o wzmocnieniu praw studentów. Można wymienić tu jeszcze kilka innych elementów – zaznaczył.

Gość Radia Maryja podkreślił, że projekt budzi także pewne wątpliwości. Jako sprawę kluczową wskazuje kwestie zarządzania uczelnią.

– Wydaje mi się, że ogromne wątpliwości – czego pan premier (wicepremier Jarosław Gowin – red.) jest świadom – budzi projekt powoływania Rad  Uczelni. Oczywiście, idea jest taka, żeby te Rady były najpierw wyłaniane na zasadzie kandydatur przez senat uczelni, ale powiedzmy sobie szczerze: to jest zjawisko bardzo niebezpieczne. Taka rada – wsparta jeszcze przedstawicielem samorządu studenckiego – jest liczniejsza niż reprezentacja samej uczelni. W gruncie rzeczy władza nad uczelnią może zostać – podkreślam: może – oddana w ręce osób o bardzo różnych interesach politycznych, biznesowych, społecznych itd. To jest ogromne niebezpieczeństwo – wyjaśnił  ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Cała wypowiedź ks. prof. Pawła Bortkiewicza do wysłuchania [tutaj]. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl