fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Być może rozpoczynamy nowy etap naszej historii – etap walki o niepodległość

Chyba właśnie znaleźliśmy się na takim etapie, w którym twórcy nowej Europy narzucają nam „bezdyskusyjny warunek europejskiej jedności”. Być może rozpoczynamy nowy etap naszej historii – nowy w sensie kontekstów, w sensie nowych uwarunkowań, ale przecież etap wpisany w nasz etos i w nasze dzieje – etap walki o niepodległość – mówił etyk, ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna”, wyemitowanym w Radiu Maryja i TV Trwam.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę, że podstawą integracji europejskiej w obecnym wydaniu jest myśl włoskiego komunisty Altiero Spinellego, zakładająca m.in. likwidację suwerennych państw narodowych i utworzenie w jej miejsce „eurokołchozu”.

– Autor tej koncepcji, Spinelli, niewątpliwie musiał być świadomy trudności tego projektu i niewątpliwie dawał temu wyraz w manifeście, pisząc: „Adekwatność i realizacja każdego pojedynczego punktu programowego musi być badana pod względem jego zgodności z bezdyskusyjnym warunkiem europejskiej jedności”.  Chyba właśnie znaleźliśmy się na takim etapie, w którym twórcy nowej Europy narzucają nam „bezdyskusyjny warunek europejskiej jedności”. Ten „bezdyskusyjny warunek europejskiej jedności” oznacza likwidację suwerennych państw, a cały ten proces ma być właśnie bezdyskusyjny – zwracał uwagę etyk.

W myśl tej doktryny niedopuszczalne są wszelkie działania, które hamowałyby tak rozumiany proces integracji.

– To dlatego działania polskiego rządu w ostatnich latach spotykały się z takim oporem. To dlatego polski rząd, ale ostatecznie polski naród i polskie państwo, były sekowane w różnych decyzjach Unii Europejskiej. To dlatego tak bardzo zależało siłom europejskim na tej radykalnej politycznej zmianie w naszym państwie, na odebraniu władzy Zjednoczonej Prawicy. Chodziło o to, aby zamienić obóz rządzący na inny, całkowicie przydatny dla likwidacji suwerennych państw – mówił felietonista Radia Maryja i TV Trwam.

Duchowny wskazał, że dokładnie taki scenariusz był realizowany w ostatnich miesiącach, podczas kampanii wyborczej w Polsce.

– Nie chcę moralizować, ale życzyłbym każdemu, kto w tamtych niedawnych wyborach oddał swój głos na ówczesną totalną opozycję, totalnie dążącą do zniszczenia Polski albo zmarnował swój głos oddając go na siły pozbawione sprawczości działania, aby słyszał do końca życia niezadławiony głos sumienia: „czy powinieneś tak postąpić?” – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Manifest Altiero Spinellego zakłada również likwidację sił zbrojnych poszczególnych krajów i utworzenie wspólnej europejskiej armii, a także zniesienie samodzielnych gospodarek. Włoski komunista, uznawany przez lewicę za jednego z Ojców-Założycieli Unii Europejskiej, wskazywał też na konieczność powołania „wystarczającej ilości organów i środków, żeby w poszczególnych państwach związkowych wprowadzić zarządzenia wydane w celu utrzymania porządku ogólnego”. Oznacza to administrację o charakterze restrykcyjnym, a może nawet represyjnym.

– Być może rozpoczynamy nowy etap naszej historii – nowy w sensie kontekstów, w sensie nowych uwarunkowań, ale przecież etap wpisany w nasz etos i w nasze dzieje – etap walki o niepodległość. Musimy być tego świadomi, musimy być silni – podsumował duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl