unsplash.com

Wraki statków ostoją życia morskiego

Dziesiątki tysięcy wraków wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się ostoją życia morskiego – informują najnowsze badania ogłoszone na łamach pisma „Marine Ecology”.

Około 50 tys. wraków rozsianych wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się domem flory i fauny morskiej. Ponadto wraki stanowią znaczącą ochronę dna morskiego w rejonach, w których ciągle dokonuje się połowów metodą trałowania.

W rezultacie, chociaż wiele obszarów dna morskiego zostało znacząco uszkodzonych przez połowy, to dno morskie w otoczeniu wraków pozostaje w dużej mierze nienaruszone. Wiele z tych wraków spoczywa na dnie od grubo ponad stulecia.

W porównaniu z sąsiadującymi obszarami, gdzie przeprowadza się połowy metodą trałowania, w okolicy wraków życie morskie jest bogatsze o ok. 240 proc., a niekiedy dużo więcej.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Plymouth i Fundację Blue Marine, po raz pierwszy dowodzi istotnego znaczenia ekologicznego wraków i otaczających je obszarów w rejonach narażonych na połowy o dużym natężeniu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl