[TYLKO U NAS] Ks. prof. Bortkiewicz: Sensem wolnych niedziel jest uwolnienie człowieka od pracy

Nie ma sensu podejmować kompromisowych rozwiązań w taki sposób, aby najpierw były dwie wolne niedziele, potem może trzy, a ostatecznie cztery. To są decyzje, które zawsze będą subiektywne i okazują się bardzo pokraczne wskazał na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Gość środowych „Aktualności dnia” skomentował propozycję poprawek Prawa i Sprawiedliwości do projektu ustawy ws. zakazu handlu w niedziele. Jej treść wskazuje, że od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – jedna, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Nie ma sensu jakieś polubowne, czy kompromisowe odkładanie tej decyzji. To na pewno nie ma żadnego znaczenie ekonomicznego, skoro chociażby w Niemczech mamy bezwzględnie wolne niedziele i z tego tytułu gospodarka tego państwa na pewno nie podupada. (…) Ogromne zdziwienie budzi to, że w czasie, kiedy myjako Polacycieszymy się suwerennością, mamy problem z tym, aby uwolnić człowieka od presji związanej z jednej strony z konsumpcją, a z drugiej z pracą zarobkową. To są decyzje, które zawsze będą subiektywne i okazują się bardzo pokraczne – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Etyk zwrócił też uwagę, że choć świętowanie niedzieli ma niezwykle bogaty wymiar duchowy, jest współcześnie często wykorzystywane przez rodziny na przebywaniu ze sobą w tzw. shoppingach.

My ciągle narzekamy dziś na deficyt czasu. Na to, że zarówno ojciec, jak i matka są pozbawieni tego wymiaru czasu dla siebie nawzajem czy, swoich bliskich. I przychodzi później niedziela, która zostaje spędzana w centrach handlowych, czyli na byciu naznaczonym konsumpcją oraz zakupami. Jest to rzeczywistość bardzo niebezpieczna. (…) W związku z tym podstawowe pytanie brzmi: czy człowiek i jego wolność, jak chociażby dobro rodziny i bycie ze sobą, może być przedmiotem gry politycznej? Jak się okazuje, może, ale tak być nie powinno – tłumaczył dyrektor Centrum Etyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem w programie „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl