fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Udział w wyborach jest obowiązkiem moralnym, patriotycznym i chrześcijańskim każdego obywatela

Jeżeli przyjmiemy, że polityka jest roztropną troską o dobro wspólne, to – chcąc kształtować to dobro wspólne – mamy podstawową formę i możliwość tego kształtowania właśnie poprzez wybory. Udział w wyborach to nasz obowiązek i musimy być tego świadomi – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w „Słowie przed wyborami parlamentarnymi” zaapelował do Polaków o wzięcie udziału w wyborach do polskiego parlamentu 13 października.

– Z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki. Więcej [tutaj].

Jak zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz, udział w wyborach jest obowiązkiem moralnym, patriotycznym i chrześcijańskim każdego obywatela.

– Jeżeli przyjmiemy, że polityka jest roztropną troską o dobro wspólne, to – chcąc kształtować to dobro wspólne – mamy podstawową formę i możliwość tego kształtowania właśnie poprzez wybory. To nasz obowiązek i musimy być tego świadomi. Wszelka bierność, zniechęcenie czy jakaś apatia w tym zakresie jest brakiem odpowiedzialności – zwrócił uwagę etyk.

Jak dodał, również między katolikami mogą występować różnice poglądów, jednak nie w kwestiach moralnych.

Możemy mówić o pluralizmie w różnych kwestiach dotyczących sfer interesów państwa. Możemy mówić o pewnym pluralizmie dotyczącym priorytetów, np. ekonomicznych, polityki zagranicznej, spraw budżetowych itp. Nie można natomiast zgodzić się na pluralizm w kwestiach moralnych – w kwestiach dotyczących prawdy, podstawowych wartości, jak np. wartość życia, małżeństwa, rodziny, suwerenności państwa polskiego. To są wartości, co do których nie można mówić o tym, że mamy zupełnie zróżnicowane poglądy – wskazał wykładowca akademicki.

Nie ma pluralizmu w kwestiach wartości, ponieważ sytuacja jest jednoznacznie czarno-biała. Albo jesteśmy za wartościami obiektywnymi, które głosi Kościół, albo jesteśmy przeciwko tym wartościom i przeciwko nauce Kościoła – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Jeśli ktoś np. uważa, że życie ludzkie rozpoczyna się od jakiegoś progu człowieczenia, a ktoś uważa, że życie ludzkie jest od momentu zaistnienia człowieka, to nie są to sprawy obojętne. Na te kwestie nie możemy dyskutować. Nie możemy pozostać członkami tej samej wspólnoty Kościoła katolickiego, o tym dyskutując. Kościół bardzo jednoznacznie określa, od którego momentu możemy mówić o życiu ludzkim; Kościół również jednoznacznie określa i definiuje pojęcie małżeństwa i rodziny; Kościół bardzo jednoznacznie definiuje patriotyzm, suwerenność i wolność człowieka i społeczności – w tych kwestiach nie można powiedzieć, że nie ma żadnej dyskusji, bo to zawsze będzie, ale trzeba powiedzieć, że w tych dyskusjach część takowych poglądów będzie poglądami wypowiadanymi zgodnie z nauką Kościoła i będą te poglądy wyrazem przynależności do Kościoła, a pozostałe poglądy będą poglądami niezgodnymi z nauką Kościoła. Osoby, które te poglądy głoszą nie powinny mieć moralnego prawa do tego, aby przyznawać się do Kościoła katolickiego i twierdzić, że są katolikami – zaznaczył etyk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. Pawła Bortkiewicza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl