[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Wyniki spółek Skarbu Państwa są bardzo dobre

Dr Marian Szołucha w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ocenił pierwszy pełny rok funkcjonowania spółek Skarbu Państwa i wskazał, że ich wyniki są bardzo dobre. Ekonomista z Akademii Biznesu i Finansów Vistula jako przykład podał m.in. LOT, który wiele lat przygotowywany był do sprzedaży, a teraz generuje zyski.

W czerwcu odbyły się doroczne zgromadzenia wspólników spółek Skarbu Państwa, które zatwierdziły sprawozdania finansowe za 2016 r. Wyniki są bardzo dobre. W ślad za wynikami rosną również ceny akcji tych spółek – zaznaczył ekonomista.

Mamy ciągle problemy w sektorze gospodarki, w którym państwo ma coś do powiedzenia – dodał.

Tych problemów jest całe mnóstwo, bo poprzednicy zostawili po sobie w tym sektorze istną stajnie Augiasza. Żeby uzmysłowić sobie skalę tych problemów, wystarczy wspomnieć o nietrafionych, opiewających na miliardy złotych inwestycjach zagranicznych, jakie realizowały np. Zakłady Chemiczne w Policach – mowa o inwestycji w Senegalu, grupa spółek KGHM w Chile i Kanadzie czy Lotos w Norwegii. Dopiero w ostatnich czasach na prostą zaczyna wychodzić PKN Orlen. Proces wychodzenia na prostą oczywiście będzie jeszcze jakiś czas trwał – zaznaczył dr Szołucha.

W ubiegłym roku posprzątano wiele z tego, co nabałaganili poprzednicy – podkreślił ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Zysk netto Orlenu w stosunku rok do roku wzrósł aż o 2,5 mld zł. W coraz lepszej sytuacji znalazły się Lotos, KGHM, PKP Intercity. Najbardziej spektakularnym przykładem są natomiast nasze linie lotnicze – LOT. Przez poprzednich kilka lat LOT był przygotowywany do sprzedaży. Nasz narodowy przewoźnik miał zostać zastąpiony spółką OLT, której właścicielem była spółka Amber Gold. Po tylu latach przygotowywania do bankructwa, LOT już w 2016 r. generował wielkie zyski. Jak to się stało? Zmieniono kadry, a w ślad za kadrami poszła zmiana polityki. W przypadku LOT-u nowa polityka biznesowa to są przede wszystkim nowe – średnie i długie – dystanse połączeń, a więc rozwój takich kierunków jak Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Południowa czy kraje arabskie. Do tego dochodzi zmiana parku maszynowego i dostosowanie go do dłuższych kierunków. (…) Ratunek dla LOT-u przyszedł w ostatniej chwili – powiedział dr Szołucha.

Jak wskazał gość programu „Aktualności dnia”, trzeba mówić o spółkach Skarbu Państwa, bo wiele mediów milczy na ten temat.

Dobrze, że mówimy o wynikach spółek Skarbu Państwa za rok 2016, bo wiele mediów na ten temat po prostu milczy albo uderza w taki ton, że jeśli coś się po roku 2015 poprawiło, to jest to – z góry należy założyć – efekt koniunktury globalnej, czyli czynników zewnętrznych albo działań poprzedników, które teraz przynoszą efekty – zaznaczył dr Marian Szołucha.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Mariana Szołuchy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj