[TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak: Z Konstytucją Biznesu powinien pójść system sądowniczy

Ze zmianami prawnymi, z prostym prawem gospodarczym, prostym prawem podatkowym, powinien pójść system sądowniczy, który będzie w stanie rozstrzygać spory – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Cezary Kaźmierczak, odnosząc się do prac nad Konstytucją Biznesu, podkreślił, że „największym problemem przedsiębiorców jest rynek i klienci, a dopiero w drugim etapie regulacje prawne. Natomiast tutaj te kluczowe rzeczy i w prawie i w praktyce już się zmieniły. Chodzi tutaj o klauzulę pewności prawa, czyli, że nie będzie takich działań, jakie miały miejsce w latach poprzednich, że będzie nagła i niespodziewana, podstępna zmiana interpretacji”.

– To jest bardzo ważne, z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze, jak już wejdzie ten pakiet pięciu ustaw, które się składają na Konstytucje Biznesu, z których najważniejszą bez wątpienia jest ustawa Prawo Przedsiębiorców, która zastępuje ustawę o działalności gospodarczej. Kiedy jak już wejdą te rozwiązania, to z całą pewnością kolejnym wielkim wyzwaniem dla rządu – ja wierzę w to, że premier Mateusz Morawiecki je podejmie – to będzie uproszczenie systemu podatkowego – mówił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Gość Radia Maryja wskazał, że „interes i przedsiębiorcy i państwa jest taki, żeby przepis podatkowy czy przepis prawny był prosty i zrozumiały dla jednych i drugich, żeby prawo nie było kontrowersyjne, nie rodziło sporów, żeby nie trzeba było tych sporów rozstrzygać w sądzie”.

– Tu jest taka kluczowa rzecz. Rzeczywiście, jeśli chodzi w ogóle o warunki działania firm w Polsce, to oprócz prawa kluczowe jest też sądownictwo, które w Polsce nie działa. Na rozstrzygnięcie prostego sporu trzeba czekać 2-3 lata – to jest dramat i również ze zmianami prawnymi, z prostym prawem gospodarczym, prostym prawem podatkowym, powinien pójść system sądowniczy, który będzie w stanie rozstrzygać spory – zaznaczył.

Cezary Kaźmierczak wyraził także nadzieję, że „w tym roku rząd zajmie się też procedurami sądowymi i rzeczami, które od dawna postulujemy, czyli przeniesieniem do sądownictwa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego różnych praktyk z sądów arbitrażowych, wprowadzenia sądów małych i dużych spraw, żeby te małe można było naprawdę szybko rozstrzygać”.

– Pakiet pięciu ustaw nazywa się Konstytucją Biznesu, zresztą kluczową ustawą jest tu ustawa o przedsiębiorcach. Ona też pokazuje taki polski paradoks, bo do tej ustawy przeniesiono szereg zasad konstytucyjnych, co mogłoby się niektórym wydawać dziwne, ale w moim przekonaniu będzie to nasz oręż w sporach z administracją państwową czy z urzędem podatkowym, bo, gdy w tej chwili jakiś przedsiębiorca próbował się powołać na konstytucję w urzędzie, to go wyśmiewali – powiedział gość „Aktualności dnia”

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zauważył, że „te zapisy w konstytucji, choćby w wojewódzkich sądach czy Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dadzą nam broń do ręki”.

– Natomiast co do takiego długoterminowego celu, który powinien mieć rząd, to jest to, żeby tworzyć bezsporne przepisy prawa gospodarczego i prawa podatkowego, a jak najwięcej sporów rozstrzygać szybko w sądach, które będą działały na zasadach podobnych do sądów arbitrażowych, bo naprawdę nie widzę potrzeby, żeby w sporze o 3 tys. zł za druk ulotki ktoś ustalał prawdę materialną. Wydaje mi się, że trzeba od tego odejść na rzecz rozstrzygnięcia sporu. Dwóch się pokłóciło i w porządnym państwie musi być trzeci, który ten spór rozstrzygnie i tak do tego trzeba podejść – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Cezarego Kaźmierczaka można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl