fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] B. Kempa: Reforma wymiaru sprawiedliwości to czubek góry lodowej; przystąpimy do dalszych reform

Mocno wierzę w to, że będziemy mogli przystąpić do dalszych reform, bo reforma dot. wymiaru sprawiedliwości to jest dopiero czubek góry lodowej – wskazała Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w rozmowie z redakcją TV Trwam News.

Minister Beata Kempa odnosząc się do trwającej próby zmiany funkcjonowania sądownictwa w Polsce powiedziała, iż jesteśmy blisko bardzo dobrej ustawy. Ważne, byśmy ją jak najszybciej przyjęli, żeby została przeprocedowana w Senacie, a Pan prezydent spokojnie – zgodnie ze swoim przekonaniem, co do ducha tej ustawy – podpisał ją, by mogła wejść w życie – mówiła szefowa KPRM.

– Jestem pewna, że tak się stanie, jak również mocno wierzę w to, że będziemy mogli przystąpić do dalszych reform, bo to jest dopiero czubek góry lodowej. Potrzeba jeszcze bardzo dużo reform, szczególnie reform procedur, które zapowiedział minister Zbigniew Ziobro. Zaczyna już od procedury cywilnej i gospodarczej, ponieważ są to kłody stawiane pod nogi tym, którzy później mają w tych sprawach orzekać – zaznaczyła polityk.

Beata Kempa akcentowała, że niezwykle istotne jest utworzenie Izby Dyscyplinarnej.

– Ważne, by bezkarność, która do tej pory była, po prostu się skończyła. To spowoduje, że będziemy mieli większą przejrzystość, większą transparentność i większe poczucie sprawiedliwości również wśród obywateli. Także to, że wiele bolesnych spraw, które zostały zakończone prawomocnie, a dzisiaj aż się proszą, aby jeszcze raz je przejrzeć, jeszcze raz zadecydować i powrócić do tego, aby po przeglądzie tych spraw nareszcie nastąpiła sprawiedliwość – podkreśliła gość TV Trwam News.

Minister mówiła także o zmianach ordynacji wyborczej.

– Zawsze, gdy rozmawiamy o zmianie ordynacji wyborczej, budzi to wiele emocji. Trzeba przystąpić do tego bardzo spokojnie. To obywatel i jego głos powinien być tutaj ważny. Skoro było tak, że nawet te ugrupowania, które miały bardzo duże poparcie, to ich przedstawiciele jednak nie wchodzili do pewnych gremiów przy JOW-ach, to cóż znaczyła siła głosu zwykłego obywatela? Praktycznie niewiele. Trzeba powrócić do systemu, gdzie każdy głos się liczy – zaznaczyła szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

RIRM

drukuj