[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Prezydent powinien ujawnić aneks do raportu WSI

Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę – podkreślał w czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Taki obowiązek nakłada na prezydenta ustawa.

Prezydent Andrzej Duda nie chce ujawnić aneksu WSI. W jednym z wywiadów stwierdził, że nie widzi powodu, dla którego dokument miałby być ujawniony opinii publicznej.

– To prezydent ma obowiązek ustawowy, aby ten aneks ujawnić i powinien to zrobić – wskazywał Antoni Macierewicz.

Wojskowe Służby Informacyjne dopuściły się wielu nieprawidłowości, m.in. tolerowania szpiegostwa na rzecz Rosji, udziału w aferze FOZZ (Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego), czy też nielegalnego handlu bronią.

– W tym aneksie tkwią korzenie różnych zjawisk, z którymi mamy do czynienia po dzień dzisiejszy – dodał były szef MON.

Dlatego dokument ma tak ogromną wagę – zaznaczył.

– Moim zdaniem naród ma prawo poznać mechanizmy, które rządziły tym, co nazywamy III RP, a co było w istocie kontynuacją czasów PRL i w wielu wymiarach dominacji agentury rosyjskiej nad życiem gospodarczym, politycznym i społecznym w Polsce. Tutaj to zerwanie z pępowiną sowiecką powinno się do końca zrealizować. Aneks jest istotnym elementem – wskazywał gość TV Trwam.

Aby ujawnić dokument, trzeba – jak podkreślał Antoni Macierewicz – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego zanonimizować nazwiska żołnierzy, którzy nie pełnią wysokich stanowisk.

– Trzeba z tych wielu nazwisk, które tam są przywołane, zostawić tylko nazwiska ludzi na najwyższych stanowiskach w armii czy w państwie. Ale to jest zabieg, który nie zajmuje dużo czasu. Jeżeli chce się go zrobić, to można go zrealizować (…). Tak jak bez wyjaśnienia dramatu smoleńskiego nie rozwiążemy bardzo wielu spraw – także personalnych – w armii polskiej i w państwie polskim, tak samo dotyczy to aneksu do raportu WSI – powiedział były minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz podkreślał, że wiele z problemów dotyczących instytucji państwowych, różnych konfliktów i sporów przez opublikowanie raportu WSI byłoby o wiele łatwiej rozwiązać.

TV Trwam News/RIRM

drukuj