fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Romanowski o przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o SN: To jest skandal

To, co zrobił Senat, to jest skandal, chociaż trudno było się czegoś innego po nim spodziewać, ale chociażby pełne wprowadzenie tzw. testu niezawisłości, czyli tak naprawdę możliwości kwestionowania statusu sędziego przez innego sędziego na pewno doprowadzi do załamania sądownictwa. Przewrotność tych rozwiązań jest taka, że każdy sędzia powołany wcześniej niż siedem lat temu będzie mógł o taki test wnioskować, a żaden sędzia powołany później – nie może. To jest ewidentnie uderzenie w działania rządu Zjednoczonej Prawicy, polskiego, demokratycznie wybieranego Sejmu, żeby zmienić kastową Krajową Radę Sądownictwa, żeby nie było tak, że sędziowie wybierają sędziów i teraz Senat chce to znowu przywrócić, czyli kasta żąda swoich przywilejów mówił dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym z poprawkami.

– W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć, że sama ustawa – bo ona została w pierwotnej wersji przejęta przez polski parlament – w ocenie Solidarnej Polski jest złym rozwiązaniem. W naszej ocenie jest to regulacja, która była pisana w Brukseli pod dyktando Berlina i to jest szantaż w stosunku do państwa polskiego. Solidarna Polska się temu sprzeciwia i uważamy, że jako Zjednoczona Prawica nie powinniśmy wchodzić w tego typu szantaż, a raczej wyjść z niego, bo na skutek różnych decyzji związanych nie tylko z kwestiami sądownictwa od kilku lat jesteśmy szantażowani przez Komisję Europejską i przez środowisko eurokratów, które widzimy, jak bardzo jest skorumpowane i jak bardzo szantaż w stosunku do Polski może być związany chociażby z proniemiecką, być może prorosyjską polityką – zaznaczył dr Marcin Romanowski.

Wskazał również, że ustawa przyjęta przez Senat jest rozwiązaniem niekonstytucyjnym.

– W naszej ocenie, zresztą nie tylko naszej – Pierwsza Prezes SN, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa też to mówią; osoby, które nie są, można powiedzieć, z naszego obozu politycznego – mówią, że to są rozwiązania, które zabierają kompetencje prezydenta, w ostateczności podważają niezawisłość sędziowską. To, co zrobił Senat, to jest skandal, chociaż trudno było się czegoś innego po nim spodziewać, ale chociażby pełne wprowadzenie tzw. testu niezawisłości, czyli tak naprawdę możliwości kwestionowania statusu sędziego przez innego sędziego na pewno doprowadzi do załamania sądownictwa. Przewrotność tych rozwiązań jest taka, że każdy sędzia powołany wcześniej niż siedem lat temu będzie mógł o taki test wnioskować, a żaden sędzia powołany później – nie może. To jest ewidentnie uderzenie w działania rządu Zjednoczonej Prawicy, polskiego, demokratycznie wybieranego Sejmu, żeby zmienić kastową Krajową Radę Sądownictwa, żeby nie było tak, że sędziowie wybierają sędziów i teraz Senat chce to znowu przywrócić, czyli kasta żąda swoich przywilejów– podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Komisja Europejska występuje przeciwko polskim dzieciom – w tym temacie odbyła się w środę konferencja prasowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry [czytaj więcej]. 

– KE wyciąga swoje brudne łapska po polskie dzieci w bardzo wielu sytuacjach. To jest już trzecia bądź czwarta inicjatywa KE, aby tylnymi drzwiami wprowadzić adopcję dzieci przez pary homoseksualne i żebyśmy to uznali, chce zalegalizować handel dziećmi, surogacje, właśnie chociażby dla takich par. Ministerstwo Sprawiedliwości już dwukrotnie wetowało tego typu rozwiązania. To jest jeden z przykładów. Natomiast to, o czym dzisiaj mówił minister, jest związane z zarzutami w stosunku do Polski ze strony KE dotyczącymi sytuacji transgranicznych, związanym z tzw. uprowadzaniem dzieci (…) To jest realny problem i są to bardzo trudne sprawy. Wcześniej, przed 2016 rokiem, szczególnie za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL polskie sądy w ogóle się tym nie przejmowały, nagminnie nakazywały powroty polskich dzieci za granicę, bezkrytycznie uznawały orzeczenia zagranicznych sądów. Zmieniliśmy to. W Ministerstwie Sprawiedliwości została przygotowana bardzo potrzebna i skuteczna reforma związana z powołaniem wyspecjalizowanych sądów – jedenaście sądów okręgowych, w każdym okręgu jeden sąd i nad nimi jeden Sąd Apelacyjny (…) I teraz już nie jest tak, że polskie dzieci są już bezkrytycznie wywożone za granice, tylko rzeczywiście chronimy polskie dzieci i polskie matki, które bardzo często uciekają przed przemocą, przed agresją – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Dr Marcin Romanowski dodał, że szybkość decyzji nie jest najważniejsza.

– Te sądy działają bardzo sprawnie, ale nie o to chodzi, żeby w ciągu dwóch dni wydać dziecko, tylko chodzi o to, żeby w ciągu sześciu tygodni właściwie rozpoznać sprawę i to dziecko być może – i często tak się dzieje – zatrzymać w Polsce. Chronimy polskie dzieci i to się KE nie podoba – stwierdził wiceminister.

Całą rozmowę z dr. Marcinem Romanowskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl