[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: W relacjach polsko-włoskich nie ma potrzeby doszukiwania się teorii spiskowych

Włosi są dla nas poważnym partnerem. Istnieje wiele kwestii, które nas łączą. Przede wszystkim jesteśmy krajami leżącymi na skraju Unii Europejskiej, stąd oba państwa strzegą granicy Schengen. Zarówno Polska, jak i Włochy są celem dużej emigracji zewnętrznej. […] W naszych relacjach nie ma potrzeby doszukiwania się jakichś teorii spiskowych zaznaczył na antenie TV Trwam w programie „Polski punkt widzenia” były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W środę z wizytą w Warszawie przebywał Matteo Salvini. Wicepremier Włoch i szef prawicowej partii Liga Północna spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. W rozmowach poruszane były m.in. tematy dotyczące migracji, przyszłości Europy, czy współpracy włosko-polskiej.

Włosi są dla nas poważnym partnerem. 73 posłów z tego kraju zasiada w Parlamencie Europejskim, więc warto rozmawiać choćby z tej przyczyny. Są również inne kwestie, które nas łączą. Przede wszystkim jesteśmy krajami leżącymi na skraju Unii Europejskiej, stąd oba państwa strzegą granicy Schengen. Zarówno Polska, jak i Włochy są celem dużej emigracji zewnętrznej – podkreślił Witold Waszczykowski.

Jest o czym rozmawiać. Skonsultować się i wymienić poglądy, jak zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom. Jest również o czym dyskutować w kontekście europejskim. Przypomnę tylko, że w Warszawie znajduje się ważna agencja Frontex, która zajmuje się właśnie sprawami ochrony granic europejskich, emigracji itd. – dodał były minister spraw zagranicznych.

Jak zauważył, dzięki spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z Matteo Salvinim, będącego liderem partii rządzącej obecnie we Włoszech, siłą rzeczy rozmawia się o przyszłościowych i strategicznych kwestiach dot. obu krajów w kontekście europejskim.

Chciałbym też zwrócić uwagę różnym prześmiewcom, którzy przez lata wskazywali na obecny rząd niemający podobno zdolności koalicyjnych, że nagle trzecia gospodarka w Europie zabiega i puka do drzwi polskich polityków, aby rozmawiać i wspólnie rozwiązywać pewne problemy europejskie. Mamy o czym rozmawiać z krajem bardzo wysoko rozwiniętym. Z krajem, który produkuje prawie wszystko, mającym wysoką kulturę, turystykę, modę, film, ale i przemysł, również ten obronny. Nie ma potrzeby dopatrywania się tutaj drugiego czy trzeciego dna, doszukiwania się jakichś teorii spiskowych – mówił gość TV Trwam.

Całą rozmowę z Witoldem Waszczykowskim w ramach programu „Polski punkt widzenia” można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj