USA: Szef MSZ Witold Waszczykowski oraz szef MON Antoni Macierewicz uczestniczyli w forum CEPA

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski i szef resortu obrony Antoni Macierewicz wzięli w czwartek udział w dorocznym forum amerykańskiego Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (Center for European Policy Analysis – CEPA) w Waszyngtonie.

Tegoroczna konferencja CEPA, przygotowana przy współpracy m.in. ambasady Węgier, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i wielu amerykańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, jest poświęcona związkom transatlantyckim w dobie przemian (Preserving Atlanticism in a Time of Change).

Forum CEPA zorganizowane w historycznym hotelu Willard International nieopodal Białego Domu zgromadziło ponad 350 uczestników – politologów zainteresowanych problemami Europy Środkowo-Wschodniej, przedstawicieli rządów, korpusu oficerskiego i dyplomatów z tego regionu.

Witold Waszczykowski, który przybył do Waszyngtonu z Nowego Jorku, gdzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie na 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wziął udział w sesji poświęconej przyszłości i problemom Grupy Wyszehradzkiej. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że państwa V4 mają do zaoferowania starej Europie, „gdzie panuje moda na brak wartości”, takie tradycyjne wartości jak poszanowanie rodziny i religii.

Witold Waszczykowski na sugestię wiceministra spraw zagranicznych Słowacji Ivana Korczoka, że Polska powinna dołączać do strefy euro odparł: „zostawcie sobie euro i przyjeżdżajcie na zakupy do Polski.”

Antoni Macierewicz, który przybył do Waszyngtonu na oficjalne zaproszenie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa, przed spotkaniem z nim wziął udział w sesji panelowej poświęconej zreformowaniu NATO na potrzeby XXI wieku.

Minister Macierewicz przedstawił długą listę zagrożeń, zarówno tradycyjnych, jak agresywne poczynania Moskwy na wschodnich rubieżach NATO, jak i nowych, takich jak szantaż atomowy Pjongjangu. Według ministra Sojusz Atlantycki powinien zmienić system dowodzenia tak, aby centrum dowodzenia „znajdowało się bliżej regionu potencjalnego konfliktu”.

CEPA – założony w 2005 roku –  jest wśród ponad 50 think tanków w amerykańskiej stolicy najstarszym i jedynym ośrodkiem politologicznym, który w swojej działalności koncentruje się zagadnieniach państw Europy Środkowo-Wschodniej, znajdujących się kiedyś w sowieckiej sferze wpływów. Od roku 2015 CEPA posiada także swoje biuro regionalne w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl