fot. twitter.com/WaldekKraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Zwracajmy uwagę tym osobom, które nie noszą maseczek w sklepach

Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta, jeżeli nie posiada on maseczki. To jest jednoznacznie sformułowane i nie ma tutaj żadnych niedomówień. Chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników tego sklepu. Wiemy, ile osób ma z nimi codziennie kontakt, dlatego myślę, że to obostrzenie i jego egzekwowanie przyczynią się do tego, że zakupy w sklepach będą odbywały się w sposób bezpieczny. Zwracajmy uwagę osobom, które tych maseczek w sklepach nie mają – wskazał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia, przedstawił dwie główne przyczyny nagłego wzrostu zachorowań na COVID-19.

– Na dużą ilość dziennych nowych zakażeń złożyły się dwie przyczyny. Pierwsza to dość duże ogniska w dużych zakładach pracy, w których pracuje po kilka tysięcy osób. To jest województwo małopolskie, gdzie masowo są testowani ci pracownicy, więc przez kilka najbliższych dni, kiedy te wyniki będą spływały, na pewno niestety tych nowych zakażeń będzie przybywało. Drugą rzeczą, która coraz bardziej zaczyna oddziaływać na nowe zakażenia, jest to, że zapomnieliśmy o tym, żeby przestrzegać tych podstawowych zasad, które w dalszym ciągu obowiązują – wskazał wiceminister zdrowia.

Kluczową kwestią jest noszenie maseczek w miejscach, w których zostało to prawnie nakazane.

– Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta, jeżeli nie posiada on maseczki. To jest jednoznacznie sformułowane i nie ma tutaj żadnych niedomówień. Chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników tego sklepu. Wiemy, ile osób ma z nimi codziennie kontakt, dlatego myślę, że to obostrzenie i jego egzekwowanie przyczynią się do tego, że zakupy w sklepach będą odbywały się w sposób bezpieczny. Zwracajmy uwagę osobom, które tych maseczek w sklepach nie mają – zaapelował gość Radia Maryja.

Najmocniejsze obostrzenia obowiązują w czerwonych strefach.

– Maseczki musimy używać wszędzie, a nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale także podczas przebywania na dworze i kiedy idziemy ulicą. Wszędzie gdzie tylko się poruszamy, musimy używać maseczek. Jeżeli w czerwonej strefie będzie się odbywało wesele, to maksymalnie może na nim być jedynie 50 osób. Obowiązuje tam także całkowity zakaz imprez kulturalnych, kongresów i tak dalej. Po prostu wracamy tam do obostrzeń, które były na początkowym etapie rozprzestrzeniania się pandemii, ponieważ musimy w bardzo szybki sposób ograniczyć te nowe ogniska zakażeń – podsumował Waldemar Kraska.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj