fot. pixabay

[TYLKO U NAS] W. Andrusiewicz: Jest wskazana pewna wąska grupa chorób, która pozwala nam nie nosić maseczki

„Nie ma już takiej możliwości, że w sklepie klient, który jest przyłapany bez maseczki powie, że nie może nosić maseczki, bo ma przeciwskazania. Jest wskazana pewna wąska grupa chorób, która pozwala nam nie nosić maseczki. Wszystkie wskazania i instrukcje przekażemy do placówek handlowych” – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Rzecznik skomentował liczbę nowych zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie.

– Mamy w tej chwili dość dużo ognisk. One już są zamykane. Jak widzimy, dzisiaj te dane to 619 przypadków, kiedy jeszcze niedawno mieliśmy ich 840 czy 860. Ta liczba przypadków spada, ponieważ zamykamy ogniska. Dzisiaj już z kopalni ze Śląska wynik wynosi kilkadziesiąt przypadków, kiedy jeszcze trzy dni temu było ich ponad 200 – powiedział rzecznik.

Bardzo ważną rzeczą jest przestrzeganie zasad sanitarnych, szczególnie w czasie wyjazdu wypoczynkowego.

– Wakacje to okres, w którym powinniśmy baczniej przestrzegać zasad z uwagi na to, że wyjeżdżamy do kurortów, do miejsc, gdzie jest dość dużo ludzi. Jeżeli widzimy plażę od Świnoujścia aż po Hel, to zauważamy, że jest konieczność dystansu. Wszyscy spotykamy się w miejscach ogólnodostępnych i tam może dochodzić do zakażeń. Jeżeli nie chcemy nosić masek na świeżym powietrzu, to zachowujmy dystans 1,5 metra. Jeżeli udajemy się do restauracji, baru, do sklepów, to zawsze załóżmy maseczkę – przypomniał gość Radia Maryja.

Rozwój epidemii w ostatnim czasie spowodował wprowadzenie na terenie niektórych powiatów dodatkowych obostrzeń.

 – Podjęliśmy działanie w tych samorządach, na terenie których mamy ponad 12 przypadków zakażeń na 10 000 mieszkańców w ostatnich 14 dniach. Podjęliśmy decyzję, aby dość drastycznie ograniczyć możliwości zakażenia, a przez to niestety trochę aktywność ludzką. Skutkuje to ograniczeniami w kinach, teatrach, siłowniach, maseczkami w każdej sferze publicznej, czyli nawet na ulicach. W strefach żółtych jest trochę mniej obostrzeń, ale również one są. Tam, gdzie jest dość dużo zakażeń, musimy dmuchać na zimne – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Odpowiedzialność dotyczy zwłaszcza tych, którzy planują imprezy masowe, np. wesele.

– Mam jedną prośbę i jeden apel. Wesele jest oczywiście świętem (głównie młodych). Rodzina poczuwa się do tego obowiązku, aby być blisko z młodymi, ale w przypadku osób z dalszego otoczenia, zastanówmy się, czy ta chwila radości nie wpłynie na to, że możemy mieć więcej zakażeń – podsumował gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj