fot. PAP/Rafał Guz

Rzecznik MZ: Trwają rozmowy o dalszej pomocy Szpitalowi Południowemu

Obecnie trwają rozmowy dotyczące dalszej pomocy Szpitalowi Południowemu – poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

„Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ jest na bieżąco w kontakcie z prezes, która zarządza szpitalem” – dodał.

W środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski kolejny raz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwrot Szpitala Południowego, w którym od lutego działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. W marcu minister zdrowia wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec, patronackiej placówki dla Szpitala Południowego.

Rafał Trzaskowski argumentował na konferencji prasowej, że szpital generuje długi, które w tej chwili sięgają 20 mln zł. Spółka zwróciła się niedawno do miasta o dokapitalizowanie jej właśnie taką kwotą.

W odpowiedzi na słowa Rafała Trzaskowskiego pełnomocnik zarządu spółki Szpital Solec dr Ewa Więckowska poinformowała PAP, że kwota 20 mln zł to nie straty spółki, tylko propozycja dofinansowania jej przez właściciela. Pieniądze mają być przeznaczone na zakupy inwestycyjne, dalsze wyposażanie Szpitala Południowego, zakup niezbędnej aparatury dla Szpitala na Solcu oraz roczną kwotę na pokrycie kosztów eksploatacyjnych i funkcjonowania budynku Szpitala Południowego. Spółka wskazała, że co roku każda spółka miejska zarządzająca szpitalem w Warszawie występuje o dokapitalizowanie.

Pytany o aktualną sytuację w Szpitalu Południowym rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował PAP, że obecnie trwają rozmowy dotyczące dalszej pomocy Szpitalowi Południowemu.

„Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ jest na bieżąco w kontakcie z prezes, która zarządza szpitalem” – dodał.

Przypomniał, że w związku z koniecznością przygotowania na czwartą falę pandemii, część szpitali tymczasowych będzie musiała nadal pozostać w gotowości udzielania świadczeń pacjentom z COVID-19.

„Szpital Południowy, po uzgodnieniach z wojewodą mazowieckim, został wytypowany jako placówka przeznaczona dla pacjentów z COVID-19. Jest rezerwą dla Warszawy i jej mieszkańców na wypadek czwartej fali” – podkreślił.

Dodał, że w okresie zmniejszonej zachorowalności szpital będzie wykorzystywany na potrzeby rehabilitacji pocovidowej, aby efektywnie wykorzystać jego zasoby.

Zaznaczył także, że Szpital Południowy przed przystosowaniem go do potrzeb walki z COVID-19 nie przyjmował pacjentów.

„Dlatego w tym przypadku nie możemy mówić o ograniczeniu dostępności do świadczeń medycznych” – podkreślił rzecznik MZ.

Wskazał też, że miasto we wszystkich swoich szpitalach ma ok. 3,5 tys. łóżek, które w znacznej mierze są obecnie wolne.

Rzecznik MZ zwrócił jednocześnie uwagę, że władze Warszawy przed wybuchem epidemii poinformowały NFZ, że uruchomienie Szpitala Południowego jest powiązane z zamknięciem szpitala na Solcu.

„Zamknięcie placówki na Solcu będzie działaniem nieodwracalnym” – podkreślił.

Zaznaczył równocześnie, że władze stolicy nie planują uruchomienia dodatkowego szpitala, jedynie przeniesienie już działających oddziałów ze szpitala na Solcu.

„Po przeniesieniu działalności ewentualne zwiększenie liczby zachorowań na COVID-19 wiązać się będzie z zamykaniem oddziałów. Można tego uniknąć, wstrzymując się z ich przeniesieniem” – ocenił Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz zwrócił także uwagę, że wraz z pojawieniem się wariantu Delta sytuacja epidemiczna w kraju zmienia się ponieważ wciąż obserwowany jest wzrost poziomu zakażeń, którego następstwem może być także wzrost liczby hospitalizowanych pacjentów.

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia tego szpitala w placówce wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes spółki Solec od 2013 roku, która 22 lutego, po ponad siedmiu latach prezesowania, zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystosował w maju do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo z wnioskiem o zwrot Szpitala Południowego. Zaapelował także w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Od tego czasu władze stolicy kilkakrotnie ponowiły ten wniosek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl