fot. pixabay.com

Małopolska: Współpraca szpitali w walce z nowotworami

Cztery małopolskie szpitale zobowiązały się do współpracy na rzecz walki z nowotworami. Celem jest zapewnienie pacjentom lepszej opieki i dostępu do specjalistycznego leczenia.  

Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, Wojewódzki Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie oraz krakowskie Szpitale Specjalistyczne im. Ludwika Rydygiera i im. św. Jana Pawła II – te cztery placówki wspólnie pomogą pacjentom z nowotworami.

– Będziemy mogli wymieniać swoje doświadczenia, korzystać wspólnie ze sprzętu, który mamy do diagnostyki i leczenia pacjentów – mówi Artur Asztabski, prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Podstawowym zadaniem placówek zrzeszonych w konsorcjum „Onkologia Małopolska” jest współpraca na rzecz poprawy jakości leczenia nowotworów złośliwych – podkreśla Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– Na ten rok przeznaczymy 250 tys. zł na działania, związane z wymianą doświadczeń. Natomiast na następny rok – będzie już wtedy cały pełny rok – myślę, że budżet na realizację tego projektu wyniesie ok. 500 tys. zł – wyjaśnia Witold Kozłowski.

Najczęstszy nowotwór to rak płuca, który jest spowodowany paleniem papierosów. Pacjentów wymagających leczenia onkologicznego przybywa. Potrzeby są bardzo duże – dodaje Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

– W samych Szpitalach Wojewódzkich dokonano ponad 46 tys. hospitalizacji pacjentów onkologicznych, a ilość porad wyniosła ponad 142 tys. – informuje wicemarszałek województwa małopolskiego.

Ważne, by leczenie podjąć jak najszybciej. Wcześnie rozpoznany nowotwór skutkuje bardzo dużym odsetkiem wyleczonych, sięgającym nawet 100 proc. – mówi prof. Leszek Kołodziejski ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

– Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest, żeby chorego wyedukować, by chciał on się badać i by poddał się badaniom profilaktycznym, które w tej chwili są coraz lepiej i szerzej wykonywane – mówi prof. Leszek Kołodziejski, onkolog.

Nowy program pozytywnie wpłynie na leczenie pacjentów zwłaszcza tam, gdzie dostęp do onkologii jest utrudniony. Miejscowości położone bardziej na południe muszą korzystać z pomocy specjalistów w Nowym Sączu.

– Szpital w Nowym Sączu zaopatruje region od Zakopanego, Nowy Targ, Suchą Beskidzką, Krynicę, Limanową i Gorlice z tego względu, że tam onkologia nie jest rozwinięta. U nas jest pełne spektrum działania chirurgicznego w zakresie onkologii, jak i działania zachowawczego – wyjaśnia Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Małopolscy pacjenci mają mieć zagwarantowany dostęp do szpitali wojewódzkich, które znajdują się nie dalej niż 50 km od miejsca ich zamieszkania.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl