fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Dr n. med. T. Mierzwa: Profilaktyka znajduje coraz większe uznanie w oczach osób, które nie chcą być pacjentami oddziałów onkologicznych

Profilaktyka znajduje coraz większe uznanie w oczach lekarzy i pacjentów albo – nazwijmy to inaczej – osób, które nie chciałyby być pacjentami. To przecież od nas w największym stopniu zależy, jak będziemy kształtować swoje zachowania prozdrowotne, unikać czynników ryzyka i jak umiejętnie będziemy korzystać z badań profilaktycznych – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr n. med. Tomasz Mierzwa, onkolog z Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

4 lutego przypada światowy dzień walki z rakiem. To bardzo ciężka choroba, więc kluczową rolę w jej pokonaniu odgrywa profilaktyka.

– Profilaktyka znajduje coraz większe uznanie w oczach lekarzy i pacjentów albo – nazwijmy to inaczej – osób, które nie chciałyby być pacjentami. To przecież od nas w największym stopniu zależy, jak będziemy kształtować swoje zachowania prozdrowotne, unikać czynników ryzyka, które powodują większe zagrożenie wystąpienia choroby nowotworowej i jak umiejętnie będziemy korzystać z badań profilaktycznych – podkreślił dr n. med. Tomasz Mierzwa.

A tych ostatnich nie brakuje. Szpitale i organizacje zajmujące się działaniem na rzecz walki z rakiem regularnie zapewniają możliwość badań.

– Ostatnia akcja odbyła się 1 lutego właśnie z okazji dnia walki z rakiem. Odwiedziło nas kilkaset osób, by pobrać krew na markery nowotworowe i wykonać szereg innych badań. Jedna akcja jednak nie wystarczy. Uważam, że potrzebna jest permanentna taka działalność – zaznaczył.

Specjalne programy badań profilaktycznych skierowane są do kobiet, by te uniknęły raka piersi czy raka szyjki macicy.

– Na przykład kobiety w wieku 50-69 lat raz na 24 miesiące bez skierowania i bezpłatnie mogą poddać się badaniu mammograficznemu. Inny program jest skierowany w kierunku raka szyjki macicy, czyli wykonywanie cytologii. Ten program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które raz na 36 miesięcy mogą zupełnie bezpłatnie wykonać takie badanie. Jest jeszcze jeden program dotyczący kolonoskopii, czyli wziernikowanie za pomocą specjalnego przyrządu endoskopowego do jelita grubego, żeby tam wykryć ewentualne guzy nowotworowe, ale co istotniejsze, w takiej kolonoskopii wykrywa się polipy, które wcześnie wykryte nie mogą przejść już w raka. Takie polipy wykrywamy u co trzeciej osoby, która zgłasza się na badania bez objawów – wskazał dr n. med. Tomasz Mierzwa.

Dodał, że czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na pojawienie się nowotworu jest tytoń.

– Co trzeci zgon z powodu choroby nowotworowej jest spowodowany właśnie nowotworem tytoniozależnym. Rak płuc jest sztandarowym przykładem, ale to nie tylko ten rodzaj nowotworu, bo również rak wargi, języka, przełyku, gardła. Nawet, co rzadko się podkreśla, rak trzustki czy macicy ma związek z tytoniem – powiedział.

– Kolejne czynniki rakotwórcze to alkohol w nadmiarze, zbyt dużo słońca, co wywołuje nowotwory skóry. Musimy go unikać, kiedy za bardzo przypieka – dodał.

Zdaniem onkologa ważny jest też po prostu ruch.

– Absolutnie za mało się ruszamy. WHO od dawna promuje 10 tys. kroków dziennie. Kto z nas rzeczywiście je wykonuje i regularnie zażywa aktywności fizycznej – podkreślił.

Całą rozmowę z dr. n. med. Tomaszem Mierzwą z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl