8 lat rządów PO-PSL przyczyną trudnej sytuacji w służbie zdrowia

Trudna sytuacja służby zdrowia – brak dostępu do usług medycznych to efekt ośmiu lat rządów koalicji PO – PSL. Główne problemy, z jakimi borykają się placówki medyczne to przede wszystkim niedofinansowanie, niedoszacowanie procedur medycznych, braki kadrowe i nadwykonania – informuje „Nasz Dziennik”.

Szpitale powiatowe, do których chory trafia w pierwszej kolejności, nie mają wystarczającej liczby łóżek – muszą często odsyłać pacjentów.

W wielu placówkach nie ma pieniędzy na bieżące wydatki – wymianę sprzętu, spełnienie wymogów lokalowych, administracyjnych, na rozbudowę czy remont. Z kolei personel medyczny protestuje i domaga się podwyżek płac.

Rządy PO – PSL w obszarze służby zdrowia doprowadziły do „błędnego koła” – mówi poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

– Z jednej strony brakuje odpowiednich kontraktów, odpowiednich możliwości diagnozowania i leczenia na etapie przedszpitalnym – przede wszystkim w specjalistyce. Powoduje to później zwiększenie liczby hospitalizacji, na które brakuje pieniędzy. Tworzą się nadwykonania, tworzą się długi szpitali. Z jednej strony oczywiście pieniędzy w systemie powinno być więcej, ale z drugiej strony trzeba tak przeanalizować system ochrony zdrowia, aby pacjenci nie czekali w tak długich kolejkach, aby poprawić dostęp do terapii leczenia i diagnozowania. Będzie to jednak wymagało nie tylko zwiększenia pieniędzy, ale również pewnych zmian organizacyjnych – zauważa poseł Tomasz Latos.

„Nasz Dziennik” opisuje sytuację Szpitala Powiatowego w Kole, który potrzebowałaby 15 mln zł na sprostanie swoim obecnym potrzebom.

Samorząd, czyli organ założycielski, nie ma możliwości przeznaczyć takich pieniędzy. Niedoszacowanie procedur medycznych ocenia się na blisko 20 procent.

Z podobnymi problemami borykają się szpitale w całym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl