fot. Autorstwa Marcin196 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21751514

Małopolskie: Renowacja cmentarza z czasów I wojny światowej w Błoniu

Trzy miesiące potrwają prace związane z remontem cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej w Błoniu k. Tarnowa (Małopolskie). Łączny koszt robót wyniesie ok. 200 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zgodnie z planami prace modernizacyjne mają być wykonane do końca października. Zaplanowano remont ogrodzenia wraz z elementami metalowymi, przeprowadzenie regulacji i uzupełnienie płyt nagrobnych, remont pomnika i uporządkowanie drzewostanu.

„Wypięknieje następny obiekt zabytkowy na terenie gminy Tarnów” – ocenił wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł i zapowiedział, że pozyskane dotacje pozwolą na wykonanie prac w pełnym zakresie.

Inwestycja zyskała finansowe wsparcie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” w wysokości blisko 62 tys. zł. Gmina pozyskała także dotację z budżetu województwa małopolskiego z konkursu „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci narodowej i martyrologii” w wysokości 13 tys. zł, a także dotację celową wojewody małopolskiego na 36 tys. zł.

Cmentarz nr 198 w Błoniu stanowi pamiątkę walk toczonych nad Białą i Dunajcem podczas I wojny światowej w latach 1914-1915. Jest jednym z większych i piękniejszych na terenie powiatu tarnowskiego, powstał według projektu wiedeńskiego rzeźbiarza Heinricha Scholza. W siedmiu mogiłach zbiorowych i blisko 300 pojedynczych spoczywa tam 208 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 104 z armii rosyjskiej. Znane są nazwiska 122 pochowanych.

Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.

Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami, która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar „małym Verdun” lub „polskim Verdun”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl