fot. PAP/Łukasz Gągulski

Strażacy z Małopolski dostali sprzęt wart ponad 7,5 mln zł

Sprzęt wart ponad 7,5 mln zł, m.in. drabiny, wozy gaśnicze, namioty stelażowe, opryskiwacze, rękawice i kombinezony ochronne, trafił w środę do jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych w Małopolsce. „Niezawodnie liczymy na wasze wsparcie i umiejętności” – mówił podczas przekazania tego wyposażenia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda podkreślił, że nikt nie wyobraża sobie bezpiecznej Małopolski bez strażaków, którzy od lat cieszą się ogromnym zaufaniem społecznym.

„Rok 2020 był szczególny dla nas wszystkich. Strażacy nieśli pomoc tym poszkodowanym, do których karetki nie mogły dojechać. Pragnę za to podziękować” – mówił Łukasz Kmita.

Dodał, że patrząc na dane dotyczące nowych przypadków koronawirusa (w środę w Małopolsce było ich 1 tys. 272)”trzecia fala pandemii przybiera na sile”.

„Niezawodnie liczymy na wasze wsparcie i umiejętności” – podkreślił wojewoda.

Przypomniał, że druhowie OSP pomagają w dowożeniu zainteresowanych do punktów szczepień.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka dziękował wojewodzie i marszałkowi województwa za współpracę ze służbami ratowniczymi i za doposażanie Straży Pożarnej, a samym strażakom za ich służbę. Poinformował, że Wojewódzki Związek Ochotniczych Straży Pożarnej w Małopolsce otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych sprzęt o wartości ok. 2 mln zł – rękawiczki, termometry, kombinezony służące do zabezpieczenia druhów OSP, którzy biorą udział w akcji szczepień przeciw COVID-19.

Marszałek województwa Witold Kozłowski powiedział, że samorząd województwa od lat dofinansowuje zakupy sprzętu dla PSP i OSP.

„Samorząd województwa wyasygnował bardzo duże środki w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, szczególnie w pakiecie medycznym, na służbę zdrowia i służby ratownicze. Wy wszyscy rewanżujecie się codzienną pracą, oddaniem i niesieniem pomocy, często z narażeniem zdrowia czy nawet życia” – podkreślił marszałek.

Dodał, że zapadła decyzja o zwiększenie pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej o kolejne 20 mln zł, choć na razie nie wiadomo jeszcze na co zostaną one wydane.

Zakupy nowego sprzętu i wyposażenia dla strażaków zostały sfinansowane z różnych źródeł, m.in. ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji MSWiA, pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, środków małopolskich samorządów, dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz środków ubezpieczeniowych będących w dyspozycji Komendanta Głównego PSP.

W ciągu całego minionego roku jednostki PSP i OSP w Małopolsce otrzymały sprzęt o wartości łącznej ponad 110 mln zł. W środę zaprezentowano tylko niewielką jego część.

Po przekazaniu sprzętu podczas narady podsumowano miniony rok. W 2020 roku na terenie woj. małopolskiego strażacy odnotowali 47 599 zdarzeń, w tym: 9 tys. 811 pożarów; w których zginęły 43 osoby, a 218 zostało rannych.

Statystycznie małopolscy strażacy interweniowali w zeszłym roku co 11 minut i 4 sekundy. Najczęściej wyjeżdżali do tzw. miejscowych zagrożeń związanych z anomaliami pogodowymi – prawie 34 tys. razy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl