fot. PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek małopolscy nauczyciele rozpoczną głodówkę

Nauczyciele okupujący Małopolskie Kuratorium Oświaty rozpoczną w poniedziałek głodówkę, mimo mającej się w tym dniu odbyć Rady Dialogu Społecznego. Poinformowała o tym rzecznik sekcji oświaty małopolskiej „Solidarności” Jolanta Zawistowicz.

Protestujący od 13 dni nauczyciele domagają się skrócenia ścieżki awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

W poniedziałek rano zamierzają zaostrzyć strajk – mówi Monika Ćwiklińska, jedna z protestujących nauczycielek.

Głodówkę rozpoczną trzy osoby. Mamy już jednak deklarację, że w kolejnych dniach będą przyłączać się kolejne do akcji, jeśli nic się nie zmieni. Czekaliśmy dość długo na reakcję rządzących. Cały czas jest zaproszenie do rozmów przy stole. Ciągle słyszymy, że musimy się spotkać w połowie drogi. Właśnie my tu jesteśmy – tu jest ta połowa drogi. My podaliśmy dłoń, zaprosiliśmy do rozmów. Wydaje się, że na razie jesteśmy ignorowani. Niektórzy sobie wyobrażali tak, jakby nas w ogóle nie było. Dlatego żeby jeszcze bardziej zwrócić uwagę na nasze problemy, zaostrzyliśmy nasz protest – zaznacza Monika Ćwiklińska.

Nauczyciele rozpoczęli okupację Małopolskiego Kuratorium Oświaty 11 marca. Akcja ma charakter rotacyjny. Uczestniczą w niej nauczyciele z różnych regionów Polski. Protest oświatowej „Solidarności” wspierają inne branże m.in. „Solidarność” służby zdrowia, kolejarzy, transportowców.

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie prezydium RDS dotyczące kryzysu w oświacie. Ze strony rządu mają w nim wziąć udział m.in minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

RIRM

drukuj