PAP/Łukasz Gągulski

Trwa protest nauczycieli w siedzibie Kuratorium Oświaty w Krakowie

To już czwarty dzień akcji okupacyjnej w siedzibie Kuratorium Oświaty w Krakowie. Nauczyciele z oświatowej „Solidarności” domagają się wzrostu wynagrodzeń i skrócenia ścieżki awansu zawodowego. Liczą, że przyjedzie do nich przedstawiciel premiera lub minister edukacji. W przeciwnym razie zapowiadają zaostrzenie protestu.

W poniedziałek grupa nauczycieli z oświatowej „Solidarności” rozpoczęła okupację małopolskiego kuratorium oświaty. Protest ma charakter ogólnopolski. Codziennie uczestniczy w nim kilkanaście osób, które zmieniają się w sposób rotacyjny. Jednym z najważniejszych postulatów pracowników oświaty jest wzrost ich wynagrodzeń – od bieżącego roku o 15 proc. i o kolejne 15 proc. od roku 2020. Na tym jednak nie koniec.

– Są to również postulaty dotyczące oceny pracy nauczyciela, jak i także wycofanie się z zapisów o wydłużonym awansie zawodowym nauczycieli. (…) Oczekujemy, że przyjedzie do nas pan premier i pani minister lub jedna z tych osób nas odwiedzi i przedstawi jakieś konkretne propozycje odnośnie tych naszych postulatów – powiedział Przemysław Święs z sekcji oświaty regionu małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

Jeśli jednak do tego by nie doszło, związkowcy zapowiadają, że w przyszłym tygodniu zaostrzą swój protest. Choć ich oburzenie narasta, to mówią, że zrobią wszystko, aby ich akcja nie odbiła się na uczniach.

– Nie chcemy w tym wypadku angażować i blokować szkół. Dajemy czas rządowi do tego, aby właśnie miał możliwość porozmawiania, wypracowania jak najkorzystniejszych rozwiązań, aby nie doszło do ostatecznych działań, do których „Solidarność” się przygotowuje – wskazał Zbigniew Świerczek z sekcji oświaty NSZZ „Solidarność” z Olkusza.

Wicepremier Beata Szydło apeluje do nauczycieli o cierpliwość.

– Nasz apel i prośba do nauczycieli jest taka, żebyście Państwo dali nam w tej chwili szansę i trochę czasu na to, by te wieloletnie zaniedbania po prostu naprawić. Jesteśmy na pierwszym etapie wprowadzania korzystnych zmian, jeśli chodzi o wynagrodzenia w tej grupie zawodowej – oświadczyła wicepremier Beata Szydło.

We wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotkała się z przewodniczącym oświatowej „Solidarności” Ryszardem Proksą. Obie strony umówiły się na dalsze rozmowy. Kiedy do nich dojdzie i jaki będzie ich skutek? Tego jeszcze nie wiadomo.

TV Trwam News/RIRM

drukuj