fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

Dialog resortu edukacji z nauczycielami

Mamy różne warianty i propozycje – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska po spotkaniach z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli i pracowników oświaty. Na czwartkowe spotkanie z szefową resortu przyjechała grupa osób zrzeszonych w Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także Forum Związków Zawodowych oraz kilka osób z oświatowej „Solidarności”.

Nauczyciele zrzeszeni w ZNP na znak protestu przyszli na spotkanie z minister Anną Zalewską w żółtych kamizelkach. Domagają się podniesienia płac.

– Ludzie nie chcą pracować za takie pieniądze – mówiła Anna Zając, nauczyciel jednej z warszawskich szkół podstawowych.

Niskie pensje są głównie problemem nauczycieli, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Oni zarabiają ok. 1 tys. 700 zł – wskazała Agnieszka Szwejkowska–Kulpa, nauczyciel nauczania początkowego.

– Tak naprawdę jest to żenujące, że osoba, która uczy się 5 lat, niejednokrotnie już ma staż pracy dwu-, trzyletni jako nauczyciel stażysta, później kontraktowy – zarabia tak niską stawkę – zaznaczyła.

Jednak nie tylko on, także nauczyciel dyplomowany, który na rękę dostaje ok. 2 tys. 800 zł. wynagrodzenia zasadniczego. Nie najwyższe wynagrodzenia często wpływają na nauczycieli deprymująco – powiedziała Dorota Szewczyk, nauczyciel języka angielskiego.

– Czuję się niedoceniona, może nie rozczarowana, bo zawód nauczyciela to też jest pasja – podkreśliła.

Dlatego oświatowe związki zawodowe domagają się wzrostu płac. ZNP i FZZ podtrzymują swój główny postulat 1000 zł podwyżki dla każdego nauczyciela.

– Podtrzymujemy swoje stanowisko, że domagamy się podwyżki o 1000 zł na każdym etapie awansu zawodowego, czyli równo po 1000 zł dla każdego nauczyciela – powiedział Tadeusz Pisarek z Forum Związków Zawodowych.

Minister Anna Zalewska spotkała się przed południem z częścią związkowców, rozmawiała z „Solidarnością” i kilkoma osobami z Forum Związków Zawodowych.

– Minister odrzuciła możliwość spotkania z całym zarządem głównym, w związku z tym ZNP i FZZ zostało na sali – mówił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, który nie uczestniczył w rozmowach z szefową MEN.

Na spotkanie z szefową MEN przybyło blisko 100 osób z ZNP i FZZ. Natomiast zaproszenie otrzymało jedynie kilka osób z zarządu – dodała rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

– W momencie, kiedy przyjechaliśmy do „Dialogu” okazało się, że ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego pojawiła się znaczna grupa osób. Te osoby nie były potwierdzone, nie były uczestnikami zgłoszonymi do dzisiejszych rozmów – wyjaśniła rzecznik.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nalegał jednak na spotkanie z minister Anną Zalewską w pełnym składzie osób, które na to spotkanie przyjechały. W rezultacie do spotkania doszło.

– Zaproszenie było otwarte, z zaproszenia do tych pierwszych rozmów Związek Nauczycielstwa Polskiego nie skorzystał, w związku z tym minister Zalewska spotkała się z ZNP później – dodała Anna Ostrowska.

W drugim spotkaniu uczestniczyły już wszystkie związki zawodowe, które przybyły na spotkanie. O rozmowach z MEN pozytywnie mówił przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa.

– Po dość długim czasie rozmawiania, przedstawiania i przekomarzania się wreszcie w większości nasze postulaty będą realnie zrealizowane – mówił Ryszard Proksa.

Minister Anna Zalewska odniosła się do propozycji wszystkich central związkowych, co do zmian w prawie oświatowym i postulatów płacowych. Nie przedstawiła jednak własnych propozycji płacowych. Polityk zapowiedziała kontynuację rozmów.

– Umówiliśmy się na następne, tzn. że jest szansa na to, że się dogadamy. ZNP przyjął propozycją, aby odpowiedzieć na nasze propozycje do środy, spotkać się z nami we wtorek 22 stycznia, tak aby w pierwszym tygodniu lutego podpisywać porozumienia i rozpocząć już prace legislacyjne – wskazała minister edukacji narodowej.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wykluczył ogłoszenia ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

TV Trwam News/RIRM

drukuj