fot. PAP/Marcin Obara

Pomorska Debata o Edukacji

Specjalne dodatki finansowe dla nauczycieli-wychowawców oraz skupienie problemów związanych z bezpieczeństwem w jednym programie – m.in. o tych, mogących poprawić bezpieczeństwo w szkołach pomysłach, mówiła w poniedziałek w Gdańsku minister edukacji Anna Zalewska.

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej wzięła udział w Pomorskiej Debacie o Edukacji pod hasłem „Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?” zorganizowanej w jednym z obiektów Uniwersytetu Gdańskiego.

Spotkanie było kolejną z kilkunastu tematycznych debat odbywających się od marca we wszystkich województwach. Spotkania poświęcone zmianom w systemie edukacji adresowane są m.in. do samorządowców, dyrektorów szkół, przedstawicieli oświatowych związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych.

Minister Anna Zalewska podkreśliła m.in. potrzebę właściwego docenienia wychowawców szkolnych.

– Inwestowanie pieniędzy w różne projekty, programy, które są traktowane tylko i wyłącznie eventowo, tzn., kiedy się kończą przestają być realizowane, jest niewystarczające – to po pierwsze. Po drugie, mamy mnogość programów: a to program profilaktyczny, wychowawczy, edukację dla bezpieczeństwa, gdzie powtarzane są treści, wybrzmiewa debata – zobaczymy jak będzie tutaj, żeby to był jeden program, a jednocześnie troska o godzinę wychowawczą i o wychowawstwo jako takie. Mówimy o tym bardzo poważnie, szukamy pieniędzy, myślę, że nie będzie z tym większych kłopotów w subwencji na 2017 r., żeby właściwie docenić wychowawcę – wskazywała minister Anna Zalewska.

Odbywające się od marca w różnych województwach debaty mają służyć dyskusji na temat tego, w jaki sposób zmienić polski system edukacji. 27 czerwca w Toruniu odbędzie się debata ogólnopolska, podsumowująca wszystkie poprzedzające ją spotkania.

RIRM

drukuj