fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Szef MSWiA nt. strajku nauczycieli: Ten problem można rozwiązać poprzez dialog

Jestem przekonany, że ten problem można rozwiązać poprzez dialog – podkreślił we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński, odnosząc się do zapowiadanego strajku nauczycieli. Każdy ma prawo upominać się o wyższe wynagrodzenie i lepsze warunki pracy, ale nie kosztem dzieci – zaznaczył.

W poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało o rozpoczęciu 8 kwietnia strajku w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których – w wyniku referendum – uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie. Związek domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty niebędących nauczycielami o 1000 zł.

Joachim Brudziński w rozmowie z TVP Info wyraził przekonanie, że zdecydowana większość polskich nauczycieli to ludzie odpowiedzialni. Jak zaznaczył, kwestia polepszenia losu i dochodów nauczycieli jest ich „niezbywalnym prawem”.

„Każdy ma prawo do tego, aby upominać się o wyższe wynagrodzenie, o lepsze warunki pracy, ale nigdy nie kosztem, czy też dobrem naszych dzieciaków” – podkreślił.

„Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, aby jakikolwiek pedagog, znakomici, kochani nauczyciele – jak próbuje ich do tego namówić pan Broniarz, w mojej ocenie po prostu polityk – wzięli na swoje sumienie odpowiedzialność za dzieciaki, uczniów ósmych klas, ostatnich klas gimnazjum, aby w trakcie egzaminów doprowadzić do strajku. Kto weźmie odpowiedzialność za traumę tych dzieci?” – powiedział minister Brudziński.

Zdaniem ministra namawianie nauczycieli, aby poprzez referendum postanowili strajkować w czasie egzaminów, jest „czymś niewyobrażalnym”.

„Jestem przekonany – bo na co dzień obcuję w środowisku nauczycieli – że żaden odpowiedzialny pedagog w żadnym z polskich miast na coś takiego się nie zdobędzie” – ocenił Joachim Brudziński.

„Jestem przekonany, że tylko poprzez dialog, poprzez rozmowę można ten problem rozwiązać” – podkreślił.

„Pani minister Anna Zalewska we współpracy ze znakomitym pedagogiem, moim przyjacielem, ministrem Maciejem Kopciem ze Szczecina, na co dzień takie rozmowy prowadzą” – dodał minister.

Szef MSWiA zadeklarował także, że rząd PiS jest „rządem dialogu”.

„Od początku Polakom to obiecywaliśmy, również w tej sprawie chcemy z nauczycielami rozmawiać” – zaznaczył.

Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia i ma być bezterminowy – decyzję o terminie jego zakończenia ma podjąć prezydium Zarządu Głównego ZNP. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury.

PAP/RIRM

drukuj