Służby pod lepszą kontrolą szefa MSWIA?

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, będzie ono sprawować nadzór nad służbami podległymi ministrowi.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy, w ramach której powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Zajmie się ono wszelkimi nieprawidłowościami w Policji, Straży Pożarnej, Służbie Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu. Jak mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, w służbach gdzie dochodzi czasem do nieprawidłowości potrzebny jest bezpośredni nadzór ministra.

– Będę wyciągał i wyciągam konsekwencje wobec tych, którzy się sprzeniewierzają składanej przysiędze. To wszystko, to jest cały system, żebym był skuteczny muszę mieć narzędzie w postaci Biura Nadzoru Wewnętrznego – podkreślił min. Mariusz Błaszczak.

Nowy organ w MSWiA nie będzie jednak posiadać uprawnień śledczych. W razie konieczności zleci wykonanie czynności sprawdzających biurom spraw wewnętrznych, które działają w policji oraz straży granicznej. Oba wydziały będą pracować niezależnie od siebie. Pojawiły się jednak problemy natury prawnej. Minister Spraw Wewnętrznych uzyskałby dzięki temu szersze uprawnienia, których dotychczas nie miał. Jak mówił minister Mariusz Błaszczak, jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa.

– Mnie rozliczają, państwo z totalnej opozycji, nawet za najdrobniejszą sprawę, natomiast odbierają mi prawo do tego, żebym miał narzędzie nadzoru, to jest niekonsekwencja. Chce mieć narzędzie nadzoru, chcę nadzorować podległe mi służby, nie jestem malowanym ministrem, moim zadaniem, i to jest moja odpowiedzialność konstytucyjna, jest zapewnienie bezpieczeństwa – akcentował szef MSWiA.

Cywilny nadzór nad umundurowanymi służbami występuje w wielu krajach demokratycznych. Projekt ustawy, w tej sprawie, został już skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl