PAP/Paweł Supernak

Ryszard Proksa: Osiągnęliśmy wszystkie punkty, które zgłosiliśmy do negocjacji

Osiągnęliśmy wszystkie punkty, które zgłosiliśmy do negocjacji – powiedział w niedzielę po rozmowach z rządem szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa. Zapowiedział, że związek odwoła pogotowie strajkowe.

„Jest to sukces, ponieważ jednym z głównych naszych – oprócz płacowego – postulatów była zmiana systemu wynagradzania i to osiągnęliśmy. Można powiedzieć, że wszystkie cztery postulaty, które zgłosiliśmy do negocjacji, zostały przyjęte, stąd jesteśmy w miarę zadowoleni” – powiedział Proksa przed podpisaniem porozumienia z wicepremier Beatą Szydło.

Proksa powiedział, że rozmowy były bardzo trudne i długie. „W wyniku tych rozmów sekcja w piątek dała sygnał, że jest zadowolona z konsensusu, który osiągnęliśmy z rządem i dała mi upoważnienie do podpisania porozumienia” – dodał.

Zaznaczył, ze porozumienie to będzie częścią porozumienia całościowego rządu z Solidarnością. Zaznaczył, że ma upoważnienie sztabu całego związku do podpisania tego porozumienia.

W najbliższym czasie Rada Krajowa podejmie decyzję, co do protestu członków Solidarności – w planach była ono zapowiedziana na 15 kwietnia.

Proksa zaznaczył, że rozmowy o zmianie pensum nauczycieli, która to propozycja rządu wzbudziła „zainteresowanie, ale i też zbulwersowała środowisko”, była niespodzianką dla „S”. Proksa powiedział, że w tych sprawach można porozmawiać wówczas, gdy zakończy się reformowanie edukacji i będziemy dokładnie znać wypracowane standardy. „Wtedy rzeczywiście można nad tą propozycją rzeczowo i racjonalnie porozmawiać” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj