Rząd nie jest zainteresowany odszkodowaniem od Niemiec

Polski rząd nie jest zainteresowany uzyskaniem odszkodowania od Niemiec za mienie zagrabione Związkowi Polaków przez III Rzeszę. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości wezwał rząd Kanclerz Angeli Merkel do mediacji w sprawie odszkodowań za majątek Polaków. O sprawie informuje „Rzeczpospolita”.

W czwartek odbędzie się spotkanie polsko-niemieckiego okrągłego stołu. Sprawa odszkodowań nie znalazła się jednak w agendzie.

Mec. Stefan Hambura, który złożył do sądu wniosek o odzyskanie mienia Polaków w rozmowie z dziennikiem podkreśla, że na załatwieniu tej sprawy nie zależy żadnej ze storn.

Poseł Adam Kwiatkowski, członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, podkreśla, że rząd PO-PSL nie dba o interesy naszych rodaków.

– Myślę, że ten tydzień jest bardzo ważny dla naszych rodaków, którzy mieszkają w Niemczech. Nie chciałbym, żeby to spotkanie ograniczyło się tylko do tzw. odfajkowania zdjęć, podania sobie rąk i różnej wymiany poglądów. Polacy w Niemczech na to spotkanie czekają, my także. Wreszcie jest ten moment, w którym polski rząd mógłby – i liczę na to, że to zrobi – zacząć walczyć o interesy Polaków i Polski. Jest to bardzo ważne i było wielokrotnie artykułowane przez różne organizacje polonijne i naszych rodaków. Komisja Łączności z Polakami za Granicą wielokrotnie zabierała głos na ten temat – powiedział poseł Adam Kwiatkowski.   

W ubiegłym roku mec. Stefan Hambura w imieniu Związku Polaków w Niemczech, złożył pozew przeciwko państwu niemieckiemu. Domaga się zwrotu 1 mld euro. Sprawa dotyczy tzw. dekretu Göringa, który umożliwił Niemcom konfiskatę majątku należącego do polskiej organizacji. Miał on wartość 7–8 mln ówczesnych marek.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj