fot. PAP/EPA

Caritas Polska: 100 rodzin w irackim Kurdystanie otrzyma pomoc w ramach programu Rodzina Rodzinie

W ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska w tym roku obejmie opieką sto rodzin w irackim Kurdystanie. W czasie pielgrzymki do Iraku 5-8 marca papież Franciszek planuje odwiedzić tamtejszych chrześcijan.

„Sytuacja w kraju wciąż jest niestabilna. Trwają konflikty polityczne, a działalność lokalnych grup zbrojnych zakłóca bezpieczeństwo” – ocenia dyrektor irackiego Caritasu Nabil Nissan w informacji przekazanej w środę przez Caritas Polska.

Przewiduje, że „przyjazd Papieża zwróci na Irak uwagę świata, a w irackich chrześcijanach umocni poczucie przynależności do większej społeczności i da im nadzieję na lepszą przyszłość”.

„Jednym z największych wyzwań, z jakim spotyka się licząca pół miliona osób chrześcijańska mniejszość w 38-milionowym muzułmańskim Iraku, jest traktowanie jej członków jak obywateli drugiej kategorii” – zwraca uwagę Nabil Nissan.

Okolice miasta Tel Eskof na północy Iraku to jedna z dwóch lokalizacji, w których z początkiem br. Caritas Polska rozpoczęła realizację programu Rodzina Rodzinie, zapoczątkowanego w 2016 r. w Syrii. [czytaj więcej] 

W Tel Eskof z polskiej pomocy korzysta społeczność chrześcijańska, a w oddalonym o godzinę jazdy samochodem, niezarejestrowanym obozie w Zawita – jezydzi. Rodziny będą otrzymywać dzięki programowi regularną pomoc finansową pozwalającą na opłacenie wynajmu mieszkania, zakupu żywności i leków czy pokrycie kosztów leczenia.

Na przestrzeni programu pomoc dotarła już do ponad 10 000 rodzin.

Partnerami w realizacji programu są lokalna organizacja Gilgamesh i polska Fundacja Orla Straż.

PAP

drukuj