fot. kalwaria.eu

Małopolskie: Bożonarodzeniowa szopka powstaje już w kalwaryjskim sanktuarium

Montaż jednej z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych rozpoczęli bernardyni we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej – podały we wtorek służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego.

„Przez cztery najbliższe tygodnie zakonnicy będą przygotowywali dekorację, która co roku przyciąga rzesze wiernych. Przestrzeń między nawą główną i prezbiterium wypełniło już tło o wymiarach 8 na 10 m. Przedstawia panoramę spowitych nocą okolic Betlejem” – poinformował o. Tarsycjusz Bukowski z kalwaryjskiego sanktuarium.

Szopka powstaje na podeście o powierzchni 30 m kw. Ustawionych na nim zostanie ponad 100 figur statycznych i ok. 50 ruchomych.

„Jak co roku, również i w tym, w dekoracji znajdą się nowe elementy, które zostały przywiezione z Neapolu” – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski.

Kalwaryjska szopka zawsze jest tradycyjna. Nie ma w niej nawiązań do współczesności. Zachwyca nie tylko rozmiarem i ilością figur, w tym ruchomych, ale także kunsztem wykonania. Bernardyn podkreślił, że cała dekoracja jest przygotowywana z wielką starannością.

„Prezentuje codzienne życie mieszkańców Betlejem, ich zawody, miejsca pracy i domostwa. Centralne miejsce zajmie grota ze świętą rodziną” – wskazał.

Inauguracja szopki nastąpi tuż przed pasterką.

„Przesłanie dekoracji jest mocno związane z Ewangelią: Bóg posłał na świat swojego syna, który narodził się w ludzkim ciele i pomiędzy ludźmi, by objawić im bożą miłość” – podkreślił zakonnik.

Tworzenie szopek w klasztorach to wielowiekowa tradycja. Pierwszą w 1223 r. zbudował w Greccio we Włoszech św. Franciszek.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekuje się nim zakon Bernardynów.

PAP

drukuj