fot. twitter.com/WaldekKraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Udział w wyborach nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa

Myślę, że oddawanie głosów w tych wyborach jest bezpieczną metodą i to, że w następną niedzielę także będziemy uczestniczyć w drugiej turze, to nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Mamy już za sobą pierwszą turę wyborów prezydenckich. Wyborcy mogli w nich uczestniczyć w specjalnych warunkach, ponieważ w kraju nadal trwa walka z koronawirusem.

– W tej chwili epidemiolodzy nie mówią czy mamy wzrost zachorowań po ostatniej niedzieli wyborczej, ale jak popatrzymy na supermarkety, na przestrzeń publiczną, to w lokalach wyborczych był naprawdę zachowany reżim sanitarny. Wszyscy byli w maseczkach. Były płyny do dezynfekcji, komisje wyborcze także miały swoje procedury, które przestrzegały – podkreślił wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska zaznaczył, że głosowanie jest bezpieczne.

– Myślę, że oddawanie głosów w tych wyborach jest bezpieczną metodą i to, że w następną niedzielę także będziemy uczestniczyć w drugiej turze, to nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa – ocenił gość „Aktualności dnia”.

W drugiej turze pojawiają się jednak niewielkie zmiany. Osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne mają  prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego [więcej].

Chcemy, aby ci, co są w komisjach wyborczych umożliwili takim osobom głosowanie bez kolejki. Myślę, że to jest bardzo ważne,  aby te osoby starsze w tym upale nie czekały czasem po kilkanaście minut na to, aby oddać głos w tak bardzo ważnych dla Polski wyborach – akcentował polityk.

Waldemar Kraska odniósł się również do sprawy fake newsa dotyczącego drugiej tury wyborów prezydenckich. Fałszywa informacja mówiła o tym, że jeżeli oddałeś głos na Andrzeja Dudę w pierwszej turze to jest on automatycznie przenoszony na kolejną [więcej].

To tylko pokazuje determinację opozycji, że wszystkie chwyty dozwolone. Wkraczamy w bardzo brudną kampanię wyborczą. My jako PiS się w to nie wpisujemy. Pan prezydent Andrzej Duda się od tego odcina, ale widzimy, do jakich metod uciekają się nasi przeciwnicy, aby wprowadzić w błąd opinię publiczną. Wiemy, że dużo osób właśnie czyta różne media społecznościowe i taka informacja może być naprawdę myląca, więc też apeluję, abyśmy się na to nie nabrali – podkreślił.

Wiceminister zdrowia odniósł się do trudnej sytuacji w Domach Pomocy Społecznej i źle znoszonej izolacji przez mieszkańców tych domów. Zaznaczył, że na razie nie ma szans na to, aby wznowiono odwiedziny w tych miejscach.

To jest naprawdę grupa wysokiego ryzyka. Bardzo wysokiego ryzyka, bo wiemy, że każde pojawienie się ryzyka zarażenia w takim Domu Pomocy Społecznej skutkuje nie tylko tym, że te osoby będą chore, ale niestety może to się skończyć śmiercią – wyjaśnił Waldemar Kraska.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że jak wynika z doniesień medialnych wirus nie odpuszcza i na razie „nie zniknie z naszej przestrzeni i ciągle powinniśmy pamiętać o tych obostrzeniach, które już niestety zapomnieliśmy”.

Całą rozmowę z wiceministrem Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

 

 

 

 

drukuj