[TYLKO U NAS] Sen. Kraska: Mam nadzieję, że do referendum konstytucyjnego pójdzie jak najwięcej Polaków

Myślę, że obecna konstytucja wymaga zmiany. Mam nadzieję, że do referendum pójdzie jak najwięcej Polaków – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja senator PiS Waldemar Kraska. Polityk odniósł się do planowanego bojkotu przez totalną opozycję referendum konstytucyjnego zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Od godz. 16.00 we wtorek Senat zacznie obradować nad punktem dotyczącym zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego. Referendum miałoby się odbyć w dn. 10-11 listopada 2018 r. Marszałek Karczewski poinformował, że głosowanie nad wnioskiem prezydenta będzie albo we wtorek późnym wieczorem, albo w środę rano.

Jako senatorowie Prawa i Sprawiedliwości mamy pewne wątpliwości co do terminu odbycia się referendum – powiedział Waldemar Kraska.

– Nasze wątpliwości są takie, jakie ma Państwowa Komisja Wyborcza – chodzi o termin przeprowadzenia tego referendum. Sama idea rozmawiania o zmianie konstytucji jest bardzo słuszna. Ale jeżeli chodzi o samo referendum, to przeprowadzenie go w zaproponowanym terminie rodzi dwa problemy. Po pierwsze, te terminy mogą się zbiec z wyborami samorządowymi. Mogą one wystąpić w tych samych dniach albo odbędą się tydzień po tygodniu. Polacy nie są przyzwyczajeni to tak szybkich wyborów. Po drugie, data 11 listopada – wiemy, że jest to data szczególna dla Polaków, szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zaznaczył senator PiS.

Wiemy, że totalna opozycja planuje nawoływać do bojkotu referendum konstytucyjnego – dodał.

– 11 listopada – dzień, w którym cała Polska powinna świętować odzyskanie niepodległości. Bojkot i apele totalnej opozycji nie służyłyby temu, by wspólnie przeżywać to wielkie narodowe święto – zwrócił uwagę polityk.

Waldemar Kraska odniósł się również do zaproponowanych przez prezydenta pytań referendalnych.

– Myślę, że obecna konstytucja na pewno wymaga zmiany. Mam nadzieję, że do referendum pójdzie jak najwięcej Polaków. Co do wpisania w konstytucji członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO – żyjemy w państwie demokratycznym. Każdy może się przecież na te tematy wypowiedzieć. Moim zdaniem te pytania są jak najbardziej zasadne. Podobnie jak pytanie, które wyśmiewa opozycja, dotyczące zapisania w konstytucji wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet). Myślę, że w tej kwestii Polacy się już wypowiedzieli idąc do urn wyborczych podczas wyborów do Sejmu i Senatu. Przecież PiS miał to w swojej kampanii wyborczej i tej obietnicy dotrzymał. Myślę, że to pytanie jest bardzo ważne dla każdego Polaka – dodał.

Całość programu do odsłuchania [tutaj].

RIRM

drukuj