Senacka komisja rozpatruje prezydencki wniosek o referendum

Senacka Komisja Ustawodawcza rozpatruje wniosek prezydenta o zorganizowanie referendum konstytucyjnego. Po południu w Senacie odbędzie się debata w tej sprawie.

W piątek wniosek o przeprowadzenie referendum trafił do Senatu. Prezydent chce, aby głosowanie odbyło się w dniach: 10-11 listopada. Według Andrzeja Dudy będzie to początek debaty o nowej konstytucji, a jednocześnie godne uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kancelarię Prezydenta reprezentuje podczas komisji jej wiceszef Paweł Mucha, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego.

– Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości niż umożliwienie Polakom suwerennego wypowiedzenia się co do kierunków, w których powinna zmierzać Polska. Celem umożliwienia jak największej liczbie obywateli wypowiedzenia się w sprawie zmian konstytucyjnych, postanowienie przewiduje przeprowadzenie dwudniowego głosowania w dniach 10-11 listopada 2018 roku, w godzinach od 6 do 20. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, ponad trzymiesięczny termin w zupełności wystarcza na przeprowadzenie wszystkich czynności referendalnych, co potwierdzają przedstawiciele PKW – powiedział Paweł Mucha.

Wśród dziesięciu pytań zaproponowanych przez prezydenta są takie dotyczące między innymi wpisania do konstytucji obecności UE i NATO.

Andrzej Duda chce także zapytać o konstytucyjne zagwarantowanie ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa. Inne pytanie dotyczy prawa do emerytury nabywanej w wieku 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn.Senacka komisja może zarekomendować izbie przyjęcie lub odrzucenie wniosku o zorganizowanie referendum.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl