Na taką strefę relaksu na placu Bankowym Warszawa wydała prawie milion złotych Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: Fałszywe obietnice

Trzaskowski zapowiada niskie podatki. To dlaczego żąda zniesienia ich górnej granicy?

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski ma nadzieję, że dzięki powtarzaniu starej retoryki anty-PiS wygra wybory prezydenckie. Dlatego na każdym kroku straszy, że Zjednoczona Prawica chce podwyższać podatki. Tymczasem, jak wskazują eksperci, to on sam jest gorącym zwolennikiem podnoszenia podatków i wprowadzania nowych. Profesor Grzegorz Kucharczyk przypomina, że prezydent Warszawy nie dalej jak rok temu podpisał się pod tezami samorządowymi, których celem była decentralizacja państwa.

– W punkcie dwunastym jest jasno napisane, że samorządy powinny mieć prawo do uchwalania własnych podatków. To nie wszystko, sygnatariusze tego manifestu opowiadają się za zniesieniem górnej granicy opłat, podatków dla samorządów – akcentuje prof. Kucharczyk.

– Już dziś w Warszawie opłaty za wieczyste użytkowanie są horrendalnie wysokie. A Rafał Trzaskowski beztrosko i bez skrupułów chce zniesienia górnego limitu tych opłat – zaznacza.

W obietnice Trzaskowskiego nie wierzą stołeczni radni.

– Prezydent Warszawy bez przerwy podnosi opłaty. To jego jedyna metoda zarządzania – zauważa warszawski radny Filip Frąckowiak.

Zwraca uwagę, że tuż po wygranych wyborach w stolicy Rafał Trzaskowski wycofał się z przedwyborczych obietnic w sprawie bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Trzaskowski podniósł w Warszawie opłaty za odbiór śmieci. Wzrosły opłaty za najem mieszkań komunalnych i lokali użytkowych. Jednak to nie koniec. Miasto już sygnalizuje zmianę zasad naliczania opłat za śmieci, a co za tym idzie – kolejną podwyżkę. Stołeczne władze zapowiadają również wzrost cen w strefie płatnego parkowania.

– Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności z 98 proc. do maksimum 60 proc. Na szczęście udało się jednak powrócić do maksymalnej bonifikaty. Nie wynikało to jednak z dobrej woli prezydenta stolicy, ale z tego, że w końcu ugiął się pod naciskami – zaznacza Frąckowiak.

Radny przypomina też, że ceny za odbiór śmieci zostały już raz zwiększone w 2019 r.

– Ale to nie koniec. Dziś – także pod pretekstem zmiany naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów – władze stolicy chcą wprowadzić podwyżkę – ocenia radny.

Sam ratusz przyznaje, że nowy sposób rozliczeń będzie skutkował wyższymi opłatami dla rodzin z dziećmi, szczególnie mieszkających w blokach.

To nie jedyne obciążenia, które sygnuje Rafał Trzaskowski. Od września warszawiacy zapłacą więcej za pozostawione samochody, w systematycznie rosnącej strefie płatnego parkowania.

– Wzrost cen ma sięgać nawet jednej trzeciej tego, co obowiązuje obecnie. Ponadto zwiększą się strefy parkowania – wylicza Frąckowiak.

Należy też dodać, że w czasie walki z pandemią władze Warszawy nie zrezygnowały z poboru opłat za parkowanie. Zdecydowano również o podwyżkach za czynsz lokali użytkowych należących do miasta.

– A zatem firmy mają teraz trudniej. Jaka jest więc korzyść dla wolnego rynku – podnosi stołeczny radny.

– Wiadomo też, że w razie wygranej Trzaskowskiego na pewno powróci dyskusja o podatku katastralnym – nie ma złudzeń prof. Grzegorz Kucharczyk.

W jego opinii, prezydent Warszawy nie staje w obronie mieszkańców stolicy pokrzywdzonych w wyniku niejasności reprywatyzacyjnych. Trudno więc oczekiwać, żeby zmienił zdanie po swojej ewentualnej wygranej.

– Dodatkowe opłaty byłyby na pewno gratką dla cwaniaków, którzy za bezcen w ten sposób pozyskiwaliby nieruchomości. Zwykłych ludzi nie będzie stać na pokrycie tych podatków. Dlatego moim zdaniem, wygrana Trzaskowskiego jest dużym zagrożeniem – wyjaśnia prof. Kucharczyk.

Luki w pamięci Trzaskowskiego

Podobnego zdania jest prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wskazuje, że obciążanie obywateli wysokimi podatkami jest dla polityków Platformy Obywatelskiej typowe.

– Dążenie do zniesienia maksymalnych stawek podatków lokalnych potwierdza przewrotność w działaniu i retoryce Trzaskowskiego. Można to udowodnić przez analizę jego działań z przeszłości, ale nie musimy aż tak daleko sięgać. Wystarczą niedawne wypowiedzi polityka PO – zauważa ekonomista.

Przypomina więc o braku pamięci kandydata KO, że 4 lata temu zasiadał w ławach poselskich.

– Jak można nie pamiętać o takich podstawowych sprawach. Nie pamiętał, że blokował obniżenie wieku emerytalnego. Nie pamiętał o swoich obietnicach przedwyborczych złożonych warszawiakom. Dziś straszy wysokimi podatkami w sytuacji, kiedy podatki maleją – zwraca uwagę prof. Krysiak.

Umiejętności brak

Wszystkie przykłady antyzarządzania w wydaniu Rafała Trzaskowskiego, zdaniem naszych rozmówców, świadczą o tym, że nie ma on kompetencji do zarządzania krajem. Warto w tym momencie przypomnieć strefę relaksu, która powstała w ubiegłym roku w Warszawie. Tak naprawdę za stos palet, dwie instalacje z mgiełką wodną i kilka parasoli stolica zapłaciła prawie milion złotych.

– Nie potrafi sprawnie zarządzać. W biznesie byłby już dawno zdyskwalifikowany. Wiem, że moi absolwenci po dwóch latach praktyki zdecydowanie lepiej poradziliby sobie w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych, których w stolicy nie brakuje – nie ma wątpliwości prof. Krysiak.

Jego zdaniem, najpierw powinno się szlifować swoje umiejętności w drobnych przedsięwzięciach, a dopiero później zabierać się za duże inwestycje.

– Rafał Trzaskowski miał doskonałą sytuację, dobry punkt wyjścia. Został, mimo że nie chciał, prezydentem stolicy. Powinien tu się wykazać i nauczyć się rządzić. Myślę, że jego kandydowanie na urząd prezydenta to duży błąd – akcentuje ekonomista.

Według eksperta, to przykład egocentrycznego podejścia, które przyświeca politykom Platformy Obywatelskiej.

– Dla nich pochwały, ordery najlepiej otrzymywane od unijnych elit są ważniejsze niż dobro Polaków – stwierdza.

Również prof. Grzegorz Kucharczyk czarno widzi przyszłość w przypadku wygranej Rafała Trzaskowskiego.

– Czas jego prezydentury w Warszawie to pasmo nieszczęść, nieustannych kryzysów. Albo on nie potrafi zarządzać, albo ma dużego pecha – konstatuje.

Urszula Wróbel/”Nasz Dziennik”

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl