fot. PAP/Łukasz Gągulski

W. Kraska: Ratownicy medyczni będą zarabiać więcej

Ratownicy medyczni mają zarabiać więcej. Do ich kieszeni trafi część dodatkowych środków z nowej wyceny karetek – informuje wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

62 mln zł – tyle środków dodatkowo trafi do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od października mają obowiązywać nowe wyceny tzw. dobokaretki. W karetce specjalistycznej stawka wzrośnie o ponad 1,4 tys. złotych, a w karetce podstawowej o 1 tys. złotych. Dodatkowymi środkami będą rozporządzać pracodawcy.

– Rozmawiałem z przedstawicielami środowiska pracodawców i mam taką deklarację, że część pieniędzy na pewno trafi do kieszeni ratowników – mówił na antenie RMF FM wiceminister Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że są to środki przeznaczane na funkcjonowanie całej karetki. Jednocześnie zapewnił, że resort jest w ciągłym kontakcie z pracodawcami. Nowa wycena była konsultowana zarówno z nimi, jak i z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych.

– To było podnoszone w środowiskach ratownictwa medycznego, żeby  pewna część dodatkowych pieniędzy była przeznaczona na wynagrodzenia dla ratowników. Ta rozmowa jest na pewno przed nami – poinformował wiceminister Waldemar Kraska.

W Polsce brakuje ratowników medycznych. Nowe ramy finansowe mają zachęcić młodych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Ponadto ostatnie dni przyniosły protesty wśród tych pracowników. Ratownicy składają wypowiedzenia, sięgają po zwolnienie lekarskie. Chcą zmiany warunków pracy i wyższych pensji.

 

TV Trwam News

drukuj