fot. PAP/Grzegorz Momot

W internecie szerzą się kłamliwe informacje dotyczące głosowania w II turze wyborów prezydenckich

Przed drugą turą wyborów prezydenckich pojawia się w internecie coraz więcej fałszywych informacji na temat głosowania. Użytkownicy zamieszczają m.in. wpisy głoszące, że wyborcy Andrzeja Dudy, którzy oddali na niego głos w I turze, nie muszą głosować w kolejnej.

Fałszywa informacja głosi, że w drugiej turze głos mogą oddać tylko osoby, które wcześniej zagłosowały na innego kandydata niż obecny prezydent. Podobne wpisy za pośrednictwem portali społecznościowych i maili docierają do milionów osób.

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz wskazuje, że to element szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej.

– Za 2 tygodnie wszyscy obywatele mają normalnie prawo głosu. Wszyscy mają prawo, a my nawet wręcz zachęcamy, żeby pójść na wybory, oddać głos na pana prezydenta Andrzeja Dudę i żeby czerpać wiedzę tylko z wiarygodnych źródeł, tzn. jeśli w internecie – to np. ze stron rządowych. Zawsze polecam gov.pl. to jest strona oficjalna, gdzie są wszystkie informacje nt. tych wyborów i epidemii koronawirusa. Jeśli ktoś ogląda media, również warto oglądać polskie stacje, jak TV Trwam i słuchać Radia Maryja. Zdecydowanie nie polecamy sięgania po źródła, które są niewiarygodne. Trzy razy należy sprawdzić, czy jest to wiarygodna informacja i ją zweryfikować – podkreśla Adam Andruszkiewicz.   

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Przypominamy, że do głosowania uprawniony jest każdy obywatel Rzeczypospolitej, który posiada czynne prawo wyborcze.

RIRM

drukuj