fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Nie można myśleć o tym, żeby ciągle zamrażać gospodarkę, bo ona musi pracować

Polska jest w dosyć dobrej sytuacji. Chciałbym z perspektywy medyka, żeby sytuacja restrykcji sanitarnych się utrzymała, bo jeśli uruchomimy naszą gospodarkę na szeroką skalę, to niestety poskutkuje to nowymi pacjentami w szpitalach i zgonami. Jednak nie można myśleć o tym, żeby ciągle zamrażać gospodarkę, bo ona musi pracować, a pieniądze na służbę zdrowia muszą się skądś brać. Myślę, że w tym tygodniu rada medyczna przy premierze podejmie jakieś decyzje – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Waldemar Kraska odniósł się do opóźnień w dostarczaniu szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 do Polski.

– Pokazuje to, że rzeczywiście harmonogram, który dostaliśmy na początku od firm farmaceutycznych, niestety nie jest do końca przestrzegany. Byliśmy bardziej ostrożni niż inne kraje Unii Europejskiej, które pierwszą dawkę przeznaczyły dla wszystkich chętnych obywateli. My podzieliliśmy to na dwie porcje, czyli na pierwszą i drugą dawkę [czytaj więcej]. Liczyliśmy się z perturbacjami. Osobiście myślałem, że jest okres zimowy, więc mogą być zakłócenia w dostawie leków ze względu na aurę pogodową. Nikt nie myślał, że firma będzie chciała przebudować swoje linie produkcyjne. Wiele krajów europejskich chce wystąpić na drogę prawną – wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Wiceminister zdrowia zwrócił uwagę na ociężałość Unii Europejskiej w podejmowaniu konkretnych działań.

– Unia Europejska nie zawsze działa tak, jak działać powinna. Przypomnę okres wiosenny, kiedy miały miejsce słynne przetargi UE na sprzęt jednorazowego użytku czy też respiratory. To były tak długotrwałe rozmowy, że dopiero na jesień otrzymalibyśmy sprzęt. Mechanizmy unijne są zdecydowanie za wolne zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – mówił polityk.

Gość Radia Maryja wypowiedział się również na temat restrykcji sanitarnych obowiązujących w Polsce.

– Dzienne ilości zachorowań pokazują, że mamy dosyć stabilną sytuację w odróżnieniu od naszych sąsiadów. Pojawiła się nowa mutacja koronawirusa, która jest bardziej zakaźna. My jesteśmy w dosyć dobrej sytuacji. Chciałbym z perspektywy medyka, żeby sytuacja restrykcji sanitarnych się utrzymała, bo jeśli uruchomimy naszą gospodarkę na szeroką skalę, to niestety poskutkuje to nowymi pacjentami w szpitalach i zgonami. Jednak nie można myśleć o tym, żeby ciągle zamrażać gospodarkę, bo ona musi pracować, a pieniądze na służbę zdrowia muszą się skądś brać. Myślę, że w tym tygodniu rada medyczna przy premierze podejmie jakieś decyzje – podsumował wiceminister Waldemar Kraska.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra Waldemara Kraski można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj